Nawigacja

Aktualności

Finał ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej dla szkół ponadgimnazjalnych – Gdańsk, 8 kwietnia 2019

Partnerem olimpiady jest Instytut Pamięci Narodowej.

W Gdańsku 8 kwietnia odbył się już 45. finał ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej dla szkół ponadgimnazjalnych organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne. IPN, który jest partnerem wydarzenia, reprezentował Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej.

 – Gratuluję wam waszej wiedzy. Cieszę się, że historia, jako poznawanie przeszłości, skłania was do podjęcia wyzwania i zdrowej, naukowej rywalizacji. Jesteście w szczególnym momencie życia, w przededniu najważniejszych decyzji dotyczących waszej przyszłości – jakie wybrać studia, na jaką uczelnię się zdecydować? Być może część z was wybierze studia historyczne. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza was do współpracy – podkreślił zwracając się do laureatów.    

Najwyższą notę spośród wszystkich finalistów uzyskał Antoni Kubiak, uczeń XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, który jako jedyny zdobył maksymalną liczbę punktów.

W uroczystości uczestniczyli również prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk oraz Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Należy podkreślić, że finał olimpiady już od 25 lat odbywa się w Gdańsku. Trzeba także dodać, że bardzo duża część zawodowych historyków starszego i średniego pokolenia właśnie na Olimpiadzie Historycznej wkraczała na drogę poważniejszego zainteresowania się historią mówi prof. M. Golon. 

W związku z obchodzonym Rokiem Anny Walentynowicz, wśród licznych publikacji, które jako nagrody trafiły z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej do laureatów, znalazł się także album poświęcony Annie Walentynowicz autorstwa Sławomira Cenckiewicza oraz Adama Chmieleckiego, a także anglojęzyczna wersja popularnej broszury autorstwa Arkadiusza Kazańskiego: "Anna Walentynowicz (1929-2010). The mother of Solidarity". 

do góry