Nawigacja

Aktualności

„Drzwi otwarte” w poznańskim IPN w 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego – 30 stycznia 2019

W dniu 30 stycznia 2019 r. Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu zorganizowało w siedzibie oddziału już po raz drugi spotkanie pod hasłem „Drzwi otwarte w IPN w 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego”.

Udział w wydarzeniu zadeklarowało 250 uczniów z opiekunami. Gościliśmy dzieci ze szkół podstawowych z Poznania, Gniezna i Suchego Lasu. Celem, jaki nam przyświecał, było przybliżenie dzieciom wydarzeń związanych ze zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim, które wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Oprócz bardzo ciekawie poprowadzonych wykładów, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się kąciki gier oraz koło fortuny. Każdy uczestnik quizu historycznego otrzymał w ramach nagrody drobny upominek (koszulkę, album, biuletyn, plecak, przypinkę niepodległościową i inne gadżety), natomiast nauczyciele czteropłytowe słuchowisko przygotowane przez Radio Poznań, Radio Szczecin i Instytut Pamięci Narodowej.

Nasi goście z zaciekawieniem zajrzeli do magazynów, w których przechowywane są dokumenty oraz do pracowni reprografii, gdzie zapoznali się z pracą archiwistów polegającą na skanowaniu i konserwacji dokumentów.

Spotkanie uświetnili rekonstruktorzy z Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty z Pleszewa. Naszą inicjatywę wsparli: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Tekst: Anna Chmielewska-Metka

Relacja Radia Poznań

do góry