Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Otwarcie wystawy „PRL – tak daleko, tak blisko…” – Poznań, 14 lipca 2005 r.

Dnia 14 lipca 2005 r. w poznańskim Centrum Kultury „Zamek” dyrektorzy Oddziału IPN w Poznaniu – Ireneusz Adamski oraz Centrum Kultury „Zamek” – Marek Raczak uroczyście otworzyli wystawę „PRL – tak daleko, tak blisko…”.

Wydarzeniu towarzyszyło duże zainteresowanie ze strony mediów, a także zwiedzających Zamek, którzy już podczas montażu wystawy chętnie przyglądali się zamieszczonym na niej fotografiom.
Wystawę przygotowali pracownicy Biura Edukacji Publicznej i Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Warszawie. Zamiarem autorów było ukazanie na poszczególnych planszach 45 lat Polski Ludowej (1944–1989). Symboliczne fotografie, ułożone chronologicznie, przedstawiają najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii naszego kraju. Ponieważ autorzy starali się przemawiać przede wszystkim zdjęciami, komentarz historyczny został ograniczony do niezbędnego minimum. Umożliwia to zwiedzającym samodzielne kształtowanie opinii m.in. na temat okoliczności powstania PZPR, tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku czy wprowadzenia i przebiegu stanu wojennego. Wystawa ilustruje odbudowę Warszawy, ale także budowę Nowej Huty i hali montażowej FSO jako symboli „kwitnącej” gospodarki socjalistycznej. Twórcy ekspozycji poruszyli ponadto kwestię stosunków państwo–Kościół. Uwzględnili pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny, współpracę opozycji demokratycznej z Kościołem katolickim, a także prześladowania polskiego duchowieństwa i działaczy niepodległościowych.

Interesująco zobrazowane zostało oficjalne i niezależne życie kulturalne w PRL-u. Wybrane fotografie dokumentują przejawy socrealizmu, czasy „odwilży”, znaczące spektakle teatralne i filmy, imprezy sportowe, ale też otoczony legendą festiwal rockowy w Jarocinie.

Oglądając wystawę, można ją również potraktować jako opowieść o kolejnych kryzysach Polski Ludowej, wyznaczanych przez tzw. polskie miesiące (Czerwiec i Październik ’56, Marzec ’68, Grudzień ’70, Czerwiec ’76, Sierpień ’80 oraz Grudzień ’81), które doprowadziły do zwycięstwa „Solidarności” w wyborach w 1989 roku.

W Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu (ul. Święty Marcin 80/82) ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 10 sierpnia br., codziennie w godzinach od 11.00 do 19.00.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

do góry