Nawigacja

Aktualności

ZHR niesie pomoc Polakom na Wschodzie – Instytut Pamięci Narodowej wsparł tegoroczną edycję Akcji Paczka

Harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w ramach Akcji Paczka zebrali dary, które zawieźli w dniach 14–16 grudnia do ubogich polskich rodzin, mieszkających na Kresach Wschodnich.

Akcja Paczka, organizowana przez środowiska ZHR z całej Polski od 1996 roku, stanowi ważny element harcerskiej pracy wychowawczej. Odwiedziny u naszych rodaków w ich domach, rozmowy po polsku i wspólne śpiewanie kolęd na długo zapadają w pamięć, zarówno gospodarzy, jak i biorącej w tym udział harcerskiej młodzieży. Poza pogłębianiem więzi z Polakami za granicą, celem Akcji Paczka jest też wsparcie najbardziej potrzebujących z nich, aby mogli godnie przeżyć święta. W tym roku wyrusza 13 autokarów z różnych miejsc w Polsce – 10 na Ukrainę, 2 na Białoruś i 1 na Łotwę. W ciągu ponad dwudziestu lat działalności Akcja Paczka docierała też do Polaków na Litwie, w Rumunii czy w Mołdawii.

Instytut Pamięci Narodowej wsparł tegoroczną edycję Akcji Paczka, przekazując m.in. książki i komiksy historyczne, gry edukacyjne i materiały promujące historię Polski.

 

  • Akcja Paczka – ZHR niesie pomoc Polakom na Wschodzie Akcja Paczka – ZHR niesie pomoc Polakom na Wschodzie
    Akcja Paczka – ZHR niesie pomoc Polakom na Wschodzie
  • Akcja Paczka – ZHR niesie pomoc Polakom na Wschodzie Akcja Paczka – ZHR niesie pomoc Polakom na Wschodzie
    Akcja Paczka – ZHR niesie pomoc Polakom na Wschodzie
  • Akcja Paczka – ZHR niesie pomoc Polakom na Wschodzie Akcja Paczka – ZHR niesie pomoc Polakom na Wschodzie
    Akcja Paczka – ZHR niesie pomoc Polakom na Wschodzie

 

Między 14 a 16 grudnia harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej już po raz dwudziesty drugi odwiedzili Kresy, by w duchu Świąt Bożego Narodzenia spotkać się z naszymi Rodakami, którzy na skutek zmian granic po Wojnach Światowych zostali za wschodnią granicą Polski. W Akcję Paczka zaangażowane były środowiska ZHR  z województw Mazowieckiego (Warszawa, Płock, Ostrołęka, Siedlce, Pionki), Pomorskiego (Gdańsk), Kujawsko-Pomorskiego (Bydgoszcz), Lubelskiego (Lublin, Biała Podlaska) i Podkarpackiego (Przeworsk). Około 500 harcerek i harcerzy, przy pomocy lokalnych organizacji polskich i parafii, rozprowadziło ok. 2500 paczek. Polacy zamieszkujący te regiony nie tylko otrzymali przedświąteczną pomoc materialną, mieli również możliwość spotkania się z młodzieżą z Polski, usłyszenia polskiego języka, a przede wszystkim przekonali się, że Ojczyzna o nich pamięta. To jest szczególnie ważne dla osób zamieszkujących tereny, na których w przeszłości groziły prześladowania z powodu narodowości polskiej. Podczas krótkich wizyt zawsze jest czas na rozmowę, wspólne śpiewanie kolęd i dzielenie się opłatkiem. Spotkaniom towarzyszą często łzy szczęścia i wzruszenie. Dla młodzieży harcerskiej jest to żywa lekcja historii, służby i patriotyzmu.

Wiele środowisk ZHR organizuje pomoc dla Polaków na Wschodzie już od wielu lat. Niektóre z nich utrzymują stały kontakt ze społecznością Polaków z miejscowości, którą odwiedzają co roku w ramach Akcji Paczka.

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości część grup jadących na Ukrainę odwiedziła Lwów, by złożyć hołd Obrońcom Lwowa.

do góry