Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie pomnika Prezydenta Ignacego Mościckiego – Warszawa, 14 grudnia 2018

  • Odnowiony pomnika Prezydenta Ignacego Mościckiego
    Odnowiony pomnik Prezydenta Ignacego Mościckiego

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przed gmachem Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej (ul. Koszykowa 75, godz. 12.00) odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika Prezydenta Ignacego Mościckiego oraz obelisku poświęconego Pamięci Profesorów, Pracowników, Studentów oraz Żołnierzy Września i Powstania Warszawskiego, poległych i zamordowanych w latach 1939–1945.

Inicjatywa odtworzenia pomnika, który stał tutaj w latach 1934–39, ma przybliżyć studentom postać prof. Ignacego Mościckiego i jego zasługi dla polskiego przemysłu chemicznego. Prof. Mościcki, późniejszy prezydent RP, objął w 1925 roku Katedrę Elektrochemii Technicznej na Politechnice Warszawskiej. Był honorowym profesorem, dwukrotnie otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej, inicjatorem budowy gmachu Technologii Chemicznej PW.  Jego badania naukowe doceniał sam Albert Einstein.

Pomnik powstał w 1934 roku, w 30-lecie pracy naukowej profesora. Popiersie wykonał Stanisław Roman Lewandowski. W 1939 roku popiersie zostało zniszczone. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości pomnik został odtworzony. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN częściowo pokryło koszty nowego popiersia.

Ignacy Mościcki, wielki polityk wśród chemików – ur. w 1867, zm. w 1946, był trzecim prezydentem przedwojennej Polski w latach 1926–1939. Jako naukowiec łącznie ogłosił przeszło 60 patentów i publikacji. W 1939 r., po klęsce w wojnie z Niemcami, został internowany przez władze Królestwa Rumunii.

do góry