Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Uroczysta gala wręczenia Nagród Honorowych Prezesa IPN „Świadek Historii” – Poznań, 7 grudnia 2018

IX edycja nagrody „Świadek Historii”

Nagrody Honorowe Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” zostały przyznane w Poznaniu po raz dziewiąty. Laureatami zostali: Przemysław Bartkowiak, ks. Roman Dworacki, Zdzisław Kościański i Tomasz Łęcki. Nagrody wręczył osobiście Prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Nagroda została ustanowiona przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w 2009 r. Przyznawana jest raz w roku polskim oraz zagranicznym stowarzyszeniom, instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989 oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności. Może być także przyznana pośmiertnie. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W dotychczasowych ośmiu edycjach nagrody w Poznaniu wyróżnieni zostali m.in.: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska, Janusz Pałubicki, ks. Jarosław Wąsowicz, Henryk Krystek, prof. Olgierd Baehr, Jacek Kubiak, Anna Piasek-Bosacka, Rafał Pogrzebny, gen. Jan Podhorski, mjr Ludwik Misiek, kpt. Maria Krzyżańska, Barbara Miczko-Malcher.

Uroczystości towarzyszył spektakl „Głosy”, który oparty jest na dziele prawie zapomnianego poety, prozaika, filozofa, historyka i publicysty Bohdana Urbankowskiego. Utwór jest poetyckim zapisem rzeczywistości obozów koncentracyjnych Buchenwaldu i Auschwitz, gdzie każdy niemal wiersz to inna postać – głos w przestrzeni – mówiący własnym, często bardzo indywidualnym językiem, opisujący wydarzenia, legendy obozowe, codzienność – tak bardzo subiektywnie, że nieraz to samo wydarzenie nabiera zupełnie innego wymiaru. Urbankowski posługuje się swobodnie konwencjami i stylami stając się tym bardziej wiarygodny, tworząc praktycznie zapis dokumentalny. „Głosy” oparte są na wspomnieniach więźniów, na prawdziwych wydarzeniach – nie ma w nich nic nadto. Tym bardziej są wstrząsające i ważne. Spektakl jest nietypowy. Aktorzy stali się w nim głosem – i głos ten pozostaje ostatnim przekazem z lagru – tych, których pochłonął piec krematorium i tych, którzy przeżyli piekło – ale już tylko głosem są w stanie zaświadczyć o tamtej rzeczywistości. Będą tam ludzie święci i nikczemni, oprawcy i ofiary, bohaterowie najwyższej miary i mali zjadacze chleba chcący tylko i aż przetrwać. Usłyszymy, co dodało im sił, a co odebrało ostatnią nadzieję. W spektaklu usłyszymy głosy najbardziej utalentowanych polskich aktorów, m.in. Michała Żebrowskiego, Jerzego Zelnika, Marii Pakulnis, Wojciecha Malajkata, Piotra Machalicy, Rafała Królikowskiego. Spektakl jest projektem autorskim Maryli Ścibor Marchockiej.

Fot. Bartosz Kochański

do góry