Nawigacja

Aktualności

Zjazd członków Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia – Lublana, Bled, 14–15 listopada 2018

Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej wezmą udział w zjeździe Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia w Słowenii. IPN jest jednym z założycieli tej organizacji, zrzeszającej członków nie tylko z Europy, ale z całego świata.

14 listopada dr Władysław Bułhak z Biura Badań Historycznych oraz Joanna Kumor z Samodzielnej Sekcji Kontaktów Międzynarodowych wezmą udział w odbywającej się przy okazji Zjazdu międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez słoweński Ośrodek Studiów nad Narodowym Pojednaniem (SCNR)– również jednego z członków Platformy. Konferencja nosi tytuł „Ciemna Strona Księżyca. Zmagania z totalitarną przeszłością – konfrontacje i refleksje”.

Uwieńczeniem wydarzenia będzie uroczyste wręczenie dorocznej nagrody Platformy, przyznawanej za wkład wniesiony w działania skierowane przeciwko odradzającym się reżimom totalitarnym. Ponadto uczestnicy konferencji zwiedzą byłe więzienie służb specjalnych w Lublanie.

15 listopada w Bledzie planowane jest posiedzenie członków Platformy, podczas którego wybrany zostanie nowy dyrektor zarządzający na okres czterech lat oraz członek Rady Nadzorczej. Zostaną także rozważone kandydatury pięciu organizacji, które ubiegają się o członkostwo w tej międzynarodowej strukturze.

Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia została powołana w 2011 r., a IPN jest jednym z 21 członków założycieli. Cele Platformy to współpraca na rzecz rozpowszechniania wiedzy dotyczącej systemów totalitarnych i upamiętnianie ofiar zbrodniczych reżimów. Jednym z projektów Platformy, w którym IPN uczestniczy, jest JUSTICE 2.0 – projekt powołania międzynarodowego mechanizmu rozliczenia zbrodni komunistycznych. Zarząd Platformy jednogłośnie przychylił się do polskiej propozycji stworzenia trybunału o charakterze międzynarodowym, który zająłby się tym problemem.

do góry