Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Piknik historyczny na Przystanku Niepodległość – 9 listopada 2018

W piątek na „Przystanku Niepodległość” – piknik edukacyjny, koncert polskich pieśni i piosenek patriotycznych oraz spotkanie z dr. hab. Markiem Gałęzowskim i dr. Jerzym Kirszakiem, autorami albumu „Twórca Niepodległej – Józef Piłsudski 1867–1935”.

Piknik edukacyjny „Zagraj i wygraj Niepodległość” wieńczy kilkudniowy program Przystanku Niepodległość. Wydarzenie trwa przez dwa dni: 9 listopada (piątek) w zajęciach uczestniczyły grupy zorganizowane, a 10 listopada (sobota) zapraszamy rodziny i uczestników indywidualnych.

W piątkowe przedpołudnie co pół godziny odbywało się oprowadzanie po wystawie Ojcowie Niepodległości. Zdobyta w ten sposób wiedza była bardzo przydatna w drodze po nagrody. Aby wygrać atrakcyjne upominki (m.in. gry planszowe, publikacje popularnonaukowe, buffy, przypinki i gadżety z logo IPN) trzeba było uzbierać odpowiednią liczbę pieczątek na karcie, którą otrzymywał każdy odwiedzający. Pieczątki otrzymywało się za rozwiązanie zagadek lub uczestnictwo w zajęciach na poszczególnych „stacjach”.

Oferta zajęć była tak bogata, że każdy mógł znaleźć coś zgodnego ze swoimi upodobaniami i zainteresowaniami: od rozegrania partii gry planszowej, przez rozpoznawanie postaci historycznych na fotografiach, po wykonanie czapki maciejówki. Na najmłodszych uczestników czekały też kolorowanki, rebusy i film animowany o Baśce Murmańskiej. 

Gorący aplauz wzbudził koncert „Nad nami Orzeł Biały” w wykonaniu Chóru Kameralnego OSM im. I. J. Paderewskiego z Krakowa. Oprócz klasyki pieśni legionowych i wojskowych z czasów I wojny światowej młodzi artyści wykonali też kilka późniejszych utworów (m.in. Dziś idę walczyć, mamo) w oryginalnych aranżacjach, a także piosenkę poświęconą swojemu patronowi – Ignacemu Janowi Paderewskiego, jednemu z Ojców Niepodległości.

Wielkie zainteresowanie budziło stoisko rekonstruktorów, gdzie można było zapoznać się z umundurowaniem i uzbrojeniem polskich żołnierzy z czasów I wojny światowej i walk o granice odrodzonej Polski. Kolejna prezentacja w sobotę 10 listopada w godz. 11.00–16.00.

O godz. 17.00 odbyła się niezwykle ciekawa promocja najnowszego albumu wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej – Twórca Niepodległej – Józef Piłsudski 1867–1935. W spotkaniu promocyjnym wzięli udział autorzy: dr hab. Marek Gałęzowski oraz dr Jerzy Kirszak, którzy w barwny sposób opowiadali o ciekawostkach z życia Marszałka. Dyskusję ubogacił udział pani Haliny Bobińskiej. Spotkanie poprowadził dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. W czasie spotkania rozlosowano cztery egzemplarze albumu, które trafiły do zgromadzonych słuchaczy.

Transmisja spotkania na kanale IPNtv

Przystanek Niepodległość odwiedziła również młodzież polonijna, która dowiedziała się o wielu nowych dla niej faktach dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania z wystawą „Ojcowie Niepodległości”, która przedstawia sylwetki najważniejszych polskich działaczy niepodległościowych. Informacje zawarte w wystawie uzupełniła Olga Tumińska z Biura Edukacji Narodowej IPN. Po obejrzeniu wystawy młodzież polonijna zapoznała się z najnowszą grą edukacyjną „Niepodległa”. Warsztaty połączone z prezentacją gry poprowadził jeden z jej autorów – Karol Madaj. Wszystkie wiadomości uporządkował młodzieży Maciej Żuczkowski przeprowadzając wykład „Polskie drogi do Niepodległości”.

Ostatnim punktem spotkania było nagarnie przez uczestników spotkania Życzeń dla Polski z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

  • Przystanek Niepodległość odwiedziła również młodzież polonijna – 9 listopada 2018
    Przystanek Niepodległość odwiedziła również młodzież polonijna – 9 listopada 2018
  • Przystanek Niepodległość odwiedziła również młodzież polonijna – 9 listopada 2018
    Przystanek Niepodległość odwiedziła również młodzież polonijna – 9 listopada 2018
  • Przystanek Niepodległość odwiedziła również młodzież polonijna – 9 listopada 2018
    Przystanek Niepodległość odwiedziła również młodzież polonijna – 9 listopada 2018

 

* * *

W dniach 9–10 listopada 2018 r. (poniedziałek–sobota) kursuje specjalna linia tramwajowa „N”A w tramwaju „N” śpiewy i miniwykłady historyczne.

Trasa: Metro Wilanowska – Centrum – plac Bankowy – Dworzec Wileński – Kawęczyńska Bazylika

Powiązane wiadomości

do góry