Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Otwarcie wystawy IPN „Białe Legiony. Polskie formacje zbrojne w Rosji w latach 1914–1918” w Łazienkach Królewskich – Warszawa, 24 października 2018

  • Wystawa w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie będzie prezentowana do 28 października
    Wystawa w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie będzie prezentowana do 28 października

24 października 2018 w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przy Al. Ujazdowskich odbyła się uroczysta inauguracja wystawy „Białe Legiony. Polskie formacje zbrojne w Rosji w latach 1914–1918”. Wystawę otworzyli pezes IPN dr Jarosław Szarek oraz prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. W otwarciu uczestniczyli również dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz oraz autor wystawy dr Wojciech Muszyński.

W Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie można obejrzeć wystawę opowiadającą o polskich jednostkach wojskowych powstałych przy armii rosyjskiej w okresie I wojny światowej. Jest ona echem niedawno opublikowanego przez IPN wyjątkowego albumu o tym samym tytule.

Gdy wybuchła I wojna światowa, wielu Polaków uznało, że odzyskanie wolnej i zjednoczonej z trzech zaborów ojczyzny będzie możliwe, gdy pokonane zostaną przede wszystkim Niemcy. W 1914 r. w rosyjskich mundurach, ale pod polskim sztandarem stanęli ochotnicy zdecydowani walczyć o niepodległość przeciwko wojskom Kajzera. Zalążkiem tych formacji był nieliczny, skupiający niewiele ponad tysiąc żołnierzy, Legion Puławski – później kolejno Brygada i Dywizja Strzelców Polskich. O historii tych oddziałów opowiada nasz album.

Ich szlak bojowy wiódł przez pola Kongresówki, Nowogródczyznę i Małopolskę Wschodnią. Wraz z upływem czasu niewielki Legion rozrósł się do trzydziestotysięcznego I Korpusu Polskiego. Żołnierze i ułani gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego zapisali bohaterską kartę kresowej epopei, walcząc zwycięsko przeciwko bolszewikom o Bobrujsk, wyzwalając Mińsk Litewski i Mohylów. Na rubieżach dawnej Rzeczypospolitej stworzyli mały skrawek wolnej Polski. I choć latem 1918 r. musieli ostatecznie złożyć broń przed zajmującą Ziemię Mińską armią niemiecką, to historia podkomendnych gen. Dowbora nie zakończyła się wraz z kapitulacją Bobrujska. W kolejnych latach walczyli na wszystkich frontach odradzającej się Polski – od Wielkopolski po odległe Kresy Wschodnie.

Prezentujemy wystawę poświęconą polskim formacjom wojskowym w Rosji w latach 1914–1918. Historia tych zapomnianych formacji, zwanych „Białymi Legionami”, tworzących je oficerów i żołnierzy oraz bitew, w których wielu z nich oddało życie za Polskę, stanowi mało znany rozdział walk o niepodległość. Wystawa składa się z 30 paneli zawierających  mało znane zdjęcia, dokumenty, odznaczenia oraz efektowne rysunki mundurów. Całość dopełniają mapy ukazujące miejsca walk i tereny działań polskich oddziałów. Wystawa wypełnia lukę w historiografii polskiego wysiłku zbrojnego tamtych heroicznych czasów zmagań o Niepodległą.

Autorzy wystawy:

Scenariusz wystawy: dr Wojciech Muszyński
Koncepcja plastyczna: Katarzyna Dinwebel
Skład i łamanie: Konrad Wienczatek
Partner Wystawy: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Wystawa prezentowana jest w dniach 16 października – 12 listopada 2018 w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przy Al. Ujazdowskich.

Kontakt z autorem: dr Wojciech Muszyński tel. (22) 860 70 35, wojciech.muszynski@ipn.gov.pl

 

do góry