Nawigacja

Aktualności

Wręczenie certyfikatów dla uczestników szkoleń MEN i IPN oraz prezentacja pakietu edukacyjnego #mojaniepodległa – Żory, 15 października 2018

W uroczystości udział wzięli Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek

  • Logo #mojaniepodległa. Logo #mojaniepodległa.

15 października 2018 r.  w sali konferencyjnej Muzeum Miejskiego w Żorach, przy ul. Muzealnej 1/2 odbyła się uroczysta gala wieńcząca pierwszą część organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej dwuletniego cyklu szkoleń dla nauczycieli „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej”. Nauczyciele biorący udział w szkoleniu otrzymali certyfikaty i zaświadczenia. Podczas uroczystości została zaprezentowany pakiet edukacyjny #mojaniepodległa przygotowany przez Oddział IPN w Szczecinie.

W uroczystości udział wzięli Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Spotkanie poprowadził Dyektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder.

Praca nauczycieli przez wiele lat była wpisana w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; rolą współczesnych nauczycieli jest edukacja o dokonaniach tych, którzy wywalczyli wolność - mówiła w poniedziałek w Żorach minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Razem z prezesem IPN dr. Jarosławem Szarkiem wręczyła ona certyfikaty i zaświadczenia kilkudziesięciu nauczycielom, którzy uczestniczyli w szkoleniach organizowanych przez MEN i IPN.

„Nauczyciel i jego działanie jest wpisane w proces odzyskiwania niepodległości” – powiedziała Zalewska i dodała, w okresie oświecenia nauczyciele uczestniczyli w reformowaniu edukacji, w późniejszych latach, często potajemnie, czytali polską literaturę, wykonywali pracę pozytywistyczną, potem uczestniczyli w budowaniu II Rzeczypospolitej, a po 1989 r. uczyli czym jest wolność. „Znowu nauczyciel wpisuje się w tę rolę edukacji o niepodległości. Nasi pradziadowie o to walczyli, my o nich pamiętamy i przypominamy” – wskazała minister. Zalewska dodała, że wiele instytucji stara się w różny sposób nawiązywać do wydarzeń sprzed stu lat. MEN przeznaczył już ok. 3 mln zł na różnego rodzaju projekty w szkołach. W najbliższych tygodniach odbędzie się m.in. zbiorowe śpiewanie hymnu narodowego, nie tylko w Polsce, ale i innych krajach. Minister dziękowała przedstawicielom IPN oraz nauczycielom, nie tylko za przekazywanie wiedzy o odzyskiwaniu niepodległości, ale też podnoszenie swoich kompetencji. „Świat tak dalece się zmienia, że nasi uczniowie potrzebują zupełnie innych metod, które będą ich wprowadzać w świat przeszłości, które będą powodowały, że z prawdziwą radością będą dyskutować o historii Polski i będą z tej historii wyciągać wnioski, wreszcie ta historia będzie ich kształtować i dawać im siłę i dumę (...)” – mówiła minister.

Prezes J. Szarek  podkreślił, że dla IPN współpraca ze szkołami i nauczycielami należy do najważniejszych wartości. Przypomniał, że do głównych zadań należy przekazywanie wiedzy młodzieży i bez wysiłku nauczycieli nie byłoby efektów tej pracy. „To był, jest i będzie zawód szczególny, ale myślę, że coś więcej niż zawód – to jest powołanie, tak zawsze było. To nauczyciele przekazywali najmłodszym wiedze o ojczyźnie i – trzeba to wyraźnie podkreślić – płacili za to ogromną cenę” – powiedział prezes. Szarek przypomniał, że to nauczyciele byli zawsze autorytetami, podczas II wojny światowej wielu nauczycieli zginęło.

„Nauczyciele kształtowali elitę niepodległej Polski i my też taką elitę niepodległej Polski chcemy kształtować, chcemy żeby młodzież nie była obojętna (…) tego bez państwa zaangażowania i poświęcenia nie zrobimy” – wskazał prezes.

Jak mówił dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder, w szkoleniach organizowanych IPN we współpracy z MEN wzięło udział ok. 600 nauczycieli, głównie historii, z całej Polski. Głównym celem szkolenia było zachęcenie nauczycieli, by zdobytą podczas kursu wiedzę przekazywali później podczas lekcji.  

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Żorach przedstawiciele IPN opowiadali nauczycielom także o innych przedsięwzięciach edukacyjnych. Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Paweł Skubisz mówił o stworzonym w tym oddziale pakiecie edukacyjnym #mojaniepodległa, który wkrótce trafi do szkół w całym kraju.

Pakiet edukacyjny #mojaniepodległa (do pobrania)

Celem pakietu jest dostarczenie nauczycielowi podstawowych materiałów do przeprowadzenia innowacyjnej lekcji związanej z tematem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zawartość materiałów umożliwi przygotowanie przynajmniej kilku lekcji w różnych grupach wiekowy w oparciu o załączone materiały. Jest to narzędzie, które nauczyciel będzie mógł wykorzystać wielokrotnie, na różne sposoby. Z jednej strony może skorzystać z gotowych rozwiązań zawartych w dołączonych scenariuszach lekcji, z drugiej może stworzyć własne zastosowanie materiałów, które zależy tylko od jego kreatywności. Pakiet jest wyjściem naprzeciw potrzebom nauczycieli, edukatorów i wychowawców, tj. dostarczenia narzędzi, które zawierają ciekawe treści umożliwiające mnogość sposobów wykorzystania, zachowujących przy tym atrakcyjność i innowacyjność.

W skład pakietu edukacyjnego #mojaniepodległa wchodzą:

Płyta DVD z: wystawą „Ojcowie Niepodległości”, scenariuszem lekcji do wystawy, plakaty z „Ojcami Niepodległości”, teksty źródłowe przygotowane przez BEN, płyta CD z pocztówkami dźwiękowymi „Ojcowie Niepodległości” oraz katalog wystawy „Ojcowie Niepodległości” w wersji edu (wersja mini wystawy- papierowa).

Materiały zostały przygotowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej  IPN w Szczecinie.

W czasie spotkania została także przedstawiona oferta edukacyjna katowickiego Oddziału Biura Edukacji Narodowej IPN na rok szkolny 2018/2019 oraz projekt ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, który zostanie przeprowadzony w 2019 r.

Relacja TVP 3 Katowice.

Relacja PAP, Polskie Radio.

Relacja Polskiego Radia Katowice.

do góry