Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Obchody 38. rocznicy Sierpnia ’80 oraz 30. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 roku – Gdańsk–Gdynia, 29–31 sierpnia

W uroczystościach uczestniczył dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

To słowo zostało wypowiedziane tutaj, w nowy sposób i w nowym kontekście.
I świat nie może o tym zapomnieć.
To słowo jest Waszą chlubą, ludzie polskiego morza.
Ludzie Gdańska i Gdyni, Trójmiasta, którzy żywo macie w pamięci wydarzenia lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Fragment przemówienia papieża Jana Pawła II o solidarności i pracy do ludzi morza. 
(Gdynia, 11 czerwca 1987 r.)

 

Główna część obchodów odbyła się 31 sierpnia. W historycznej Sali BHP, w obecności prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, a także premiera Mateusza Morawieckiego, wręczone zostały uzdolnionym uczniom stypendia z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Następnie prezes IPN dr Jarosław Szarek wygłosił przemówienie. Podkreślił w nim ogromną rolę, jaką odegrała „Solidarność” w historii Polski. Porównał oba wielkie Sierpnie, ten zwycięski w 1980 roku, jak i ten tak trudny w 1988 roku, a także przypomniał chwile, gdy Naród Polski poniósł ogromne ofiary w wyniku wielkiej fali masowych komunistycznych represji po wprowadzeniu stanu wojennego. Dr Szarek podkreślił, że w 1988 roku najważniejszym zadaniem protestujących, od Gdańska do Szczecina, po Śląsk i Małopolskę było zalegalizowanie „Solidarności” – największego osiągnięcia Polaków w drugiej połowie XX wieku.

Prezes IPN wskazał również, jak mocno „Solidarność” jest wpisana w piękną tradycję historyczną nieustępliwej walki o Wolność, na gotowość do ogromnych poświęceń dla Ojczyzny. Podkreślił, że „Solidarność” była zakorzeniona w tradycyjnym przywiązaniu do Kościoła, że niezwykle ważna była także rola Świętego Jana Pawła II zarówno w tym, że „Solidarność” powstała, a później jak wielkim ruchem się stała. Dr Szarek mówił również o ogromnej roli Wolnych Związków Zawodowych, które do 1978 roku działały na Wybrzeżu i na Śląsku, budując jeden z fundamentów pod przyszłą wielomilionową „Solidarność”.

Po południu odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Przedstawicielom IPN, dr Jarosławowi Szarkowi i prof. Mirosławowi Golonowi, dyrektorowi oddziału w Gdańsku, towarzyszył dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki. Następnie w bazylice św. Brygidy odbyła się uroczysta Msza Święta, której liturgię sprawował metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Uroczystości zakończy wieczorny koncert.

***

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku był partnerem obchodów Sierpnia '80, organizowanych przez NSZZ „Solidarność”. W ich trakcie przygotowaliśmy przejazd historyczny „Śladami Sierpnia '80” zabytkowym Ikarusem, prezentację wystawy „Anna Walentynowicz. Legenda »Solidarności« 1929–2010” (w wersji językowej: pol., ang.) – będzie ona dostępna na placu Solidarności do 14 września. 30 sierpnia w Sali BHP odbyła się uroczystość odznaczenia 47 osób Krzyżami Wolności i Solidarności. Pamiętaliśmy również o nieżyjących już Bohaterach Sierpnia '80, składając na ich grobach i pomnikach wieńce.

Prezentacja wystawy o Annie Walentynowicz na placu Solidarności

 

Od 24 sierpnia do 9 września br. odbywają się również uroczystości 38. rocznicy Sierpnia '80 na terenie naszej Delegatury w Bydgoszczy.

do góry