Nawigacja

Aktualności

IPN podczas Centralnych Obchodów 100-lecia Lotnictwa Wojskowego 23 i 24 sierpnia w Dęblinie

Zapraszamy do namiotów IPN podczas Centralnych Obchodów 100-lecia Lotnictwa Wojskowego 23 i 24 sierpnia w Dęblinie. Lubelski oddział IPN w dwóch namiotach prezentuje wydawnictwa Instytutu oraz zapewnia wszystkim chętnym możliwość zagrania w grę planszową „303”.

23 sierpnia (czwartek) w Dęblinie zaprezentowały się na wystawie statki powietrzne, które są na wyposażeniu 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, czyli odrzutowe TS-11 Iskra, turbośmigłowe PZL-130 Orlik, małe transportowce M-28 Bryza i najnowsze samoloty polskich sił zbrojnych – M-346. Na ekspozycji staną także śmigłowce SW-4 Puszczyk oraz Mi-2. Ponadto swoje samoloty i śmigłowce do szkolenia podstawowego pokazał Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, a sprzęt do szkolenia techników zaprezentowało Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego.

Wystawa sprzętu sił powietrznych jest także okazją do spotkań z lotnikami: pilotami i technikami, którzy na co dzień pracują przy samolotach i śmigłowcach. – Na pewno chętnie opowiedzą o swojej pracy i specyfice statków powietrznych – mówi kpt. Magdalena Busz, rzecznik prasowy 4 Skrzydła. Prawdziwą gratką dla miłośników lotnictwa będzie możliwość wejścia na pokład samolotu AWACS.

W Dęblinie odbyła się także organizowana przez WSOSP ogólnopolska konferencja naukowa „100 lat polskiego lotnictwa wojskowego”, w której udział wzięli m.in. dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik i dr hab. Marcin Kruszyński z oddziałowego pionu badawczego, wykładowcy Szkoły Orląt oraz inni historycy i muzealnicy.

– Na uroczystościach w Dęblinie zaprezentują się także laureaci konkursów lotniczych oraz uczniowie klas mundurowych – laureaci Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Paradnej Klas Mundurowych – dodaje rzeczniczka 4 Skrzydła.

Dodatkowo w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie została otwarta wystawa poświęcona stuleciu lotnictwa wojskowego. Zaplanowano również koncert Centralnego Zespołu Artystycznego WP przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz chóru WSOSP.

Podczas drugiego dnia obchodów w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego samolot szkolenia zaawansowanego M-346 otrzyma imię Bielik (dotąd piloci i technicy posługiwali się tą nazwą nieformalnie). – Myślę, że tak ważny jubileusz to doskonała okazja, by ochrzcić najmłodszy samolot w siłach powietrznych – komentuje płk Pikuła.

W piątek przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt odbędzie się także uroczysty apel, w którym udział wezmą przedstawiciele władz państwowych.

do góry