Nawigacja

Aktualności

Obóz Historyczny IPN-ZHR – Puszcza Kozienicka, 24–31 sierpnia 2018

Uczestników Obozu Historycznego w Przystanku Historia IPN-ZHR, gdzie odbywa się Obóz Historyczny odwiedził prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek

W dniach 24-31 sierpnia 2018 odbywa się Obóz Historyczny IPN-ZHR Przystanek Historia w Puszczy Kozienickiej dla młodzieży i pasjonatów historii. Zaplanowano warsztaty historyczne, medyczne, samoobrony, survivalowe, projekcje filmów, gry terenowe, ogniska i kuchnię partyzancką, nocną wyprawę przetrwania, rekonstrukcje historyczne i wiele innych atrakcji.  27 sierpnia obóz odwiedził prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Szczegółówy program znajduje się poniżej. Gospodarze Przystanku (prof. Marek Wierzbicki z Delegatury IPN Radom oraz Lidia Wierzbicka z ZHR) zaprezentowali zgromadzonym historyczny escape room, sale multimedialną oraz inne pomieszczania w starej gajówce, która dziś jest centralnym elementem Przystanku Historia. Odbyły się również wspólne śpiewy pieśni patriotycznych przy ognisku wraz z harcerzami oraz inscenizacja historyczna odbicia więźnia (żołnierza podziemia antykomunistycznego) z posterunku UB, którą reżyserował Przemysław Bednarczyk.

Prezes IPN zwrócił w swojej wypowiedzi do mediów zwrócił uwagę na wyjątkowość i niezwykłe położenie Przystanku Historia w Puszczy Kozienickiej.

- Mamy przystanki i w Chicago i w Nowym Jorku i w Wilnie i w wielu miastach w Polsce, ale ten jest rzeczywiście niezwykły. To przystanek w sercu Puszczy Kozienickiej, miejsce żyjące historią, miejsce, które przyciąga młodzież – stwierdził dr Jarosław Szarek.

Zauważył on również, że samo miejsce jest nie tylko pięknie otoczone przyrodą, ale również historią. To w tych okolicach rozegrał się bitwa Legionów Polskich pod Anielinem i Laskami, Pionki zostały doświadczone przez II wojnę światową, a okoliczne lasy były domem dla polskich partyzantów.

Prezes Szarek wspomniał również o niezwykłej współpracy między IPN, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej i Lasami Państwowymi, która dała początek Przystankowi Historia, ale również wspaniale go rozwija. Otoczenie przyrody, historyczny escape room stylizowany na lata 30., sala multimedialna, miejsce na obozowisko i ognisko przyciąga wielu młodych ludzi, rekonstruktorów historycznych i pasjonatów historii.

Przedstawicele Instytutu Pamięci Narodowej: prezes dr Jarosław Szarek, dyrektor IPN Lublin Marcin Krzysztofik oraz prof. Marek Wierzbicki udali się wraz z burmistrzem Pionek Romualdem Zawodnikiem do pobliskich miejsc pamięci. Delegacje złożyły hołd pod: pomnikiem ofiar okupacji z lat 1939-1945 r., który stoi w miejscu, gdzie 22 kwietnia 1944 r. Niemcy wykonali publiczną egzekucję na 10 żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego w Pionkach, którzy zostali schwytani w związku z nieudanym atakiem na Pulverfabrik w tej miejscowości 25 lutego 1944 r.; monumentem poświęconym pracownikom Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach zamordowanych przez okupantów w latach 1939-1945; w miejscu gdzie spoczywają żołnierze Pierwszej Brygady Legionów Polskich polegli w bitwie pod Anielinem i Laskami (22-26.10.1914). Odwiedzono równeż "legionówkę", czyli budynek wybudowany przez żołnierzy Józefa Piłsudskiego.

****

21 sierpnia w siedzibie Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu odbyła się konferencja prasowa dot. Obozu Historycznego IPN-ZHR Przystanek Historia w Puszczy Kozienickiej.

 

 


 

 

do góry