Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Wspólnie sprzątanie Kwatery Żoliborskich Powstańców – Warszawa, 27 lipca 2018

W piątek 27 lipca br. już po raz trzeci odbyła się akcja społeczna wspólnego porządkowania kwatery Żoliborskich Powstańców ze Zgrupowania Żywiciela Armii Krajowej na warszawskich Wojskowych Powązkach.

W tym roku celem było dotarcie do wszystkich indywidualnych grobów Żoliborskich Powstańców pochowanych w grobach rodzinnych często opuszczonych i zaniedbanych.

 Porządkowanie trwało od godz. 13.00 do 20.00.

Akcja organizowana jest przez Tomasza Michałowskiego – radnego Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy, Moje Miasto Żoliborz, Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie.

Kwatera Powstańców Żywiciela liczy 265 krzyży, a poza nią jest jeszcze prawie 150 grobów indywidualnych, w których pochowani zostali polegli lub zmarli już po wojnie Żołnierze Żywiciela. Groby te często są zapomniane i zaniedbane.

Na każdym krzyżu zawiążemy biało-czerwoną tasiemkę. Będą z nami żyjący Żoliborscy Powstańcy ze zgrupowania Żywiciela, których jest już niewielu. Pomóżmy im. Okażmy w ten sposób szacunek, pamięć i cześć wszystkim Żoliborskim Powstańcom, poległym i tym żyjącym.

Wydarzenie na FB

do góry