Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu „Śmierć prezydenta” – Kielce, 13 grudnia

Ostatni seans V Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”

W kinie „Fenomen” – Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach (ul. ks. Ściegiennego 2) 13 grudnia 2018 r. (godz. 18) odbędzie się ostatnia w tym roku projekcja w ramach V edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. Widzom zaprezentowany zostanie film „Śmierć prezydenta” w reż. Jerzego Kawalerowicza. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk z Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

Film, poprzez pryzmat krótkiej prezydentury Gabriela Narutowicza, ukazuje panoramę społeczną Polski tuż po I wojnie światowej. Opowiada o wydarzeniach, które towarzyszyły ówczesnym wyborom oraz doskonale oddaje atmosferę tamtych czasów, ukazując emocje społeczeństwa w kulminacyjnym momencie pogrzebu zamordowanego prezydenta.

W warstwie fabularnej, równolegle z rekonstrukcją wydarzeń, ukazujących postać Narutowicza jako światłego męża stanu, reżyser prezentuje ostatnie słowo zabójcy, wygłaszane przed ogłoszeniem wyroku.

Organizatorami przeglądu są Delegatura IPN w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od marca do grudnia 2018 r.

W programie tegorocznego przeglądu znalazły sie filmy wybitnych reżyserów: Roberta Glińskiego, Agnieszki Holland, Jerzego Kawalerowicza, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego, Macieja Sobieszczańskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego i Janusza Zaorskiego, poruszające problematykę walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości w okresie zaborów, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w PRL. Każdy seans poprzedzony był wstępem historyka, zaś po pokazie odbywała się dyskusja z udziałem widzów. Tematyka prezentowanych obrazów odwoływała się często do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych, nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

 Program V Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych o najnowszej historii Polski „Historia w filmie”

  • „Szwadron”, reż. Juliusz Machulski, 22 marca
  • „Matka Królów”, reż. Janusz Zaorski, 19 kwietnia
  • „Rok spokojnego słońca”, reż. Krzysztof Zanussi, 10 maja
  • „Zgoda”, reż. Maciej Sobieszczański, 21 czerwca
  • „Krajobraz po bitwie”, reż. Andrzej Wajda, 26 lipca
  • „Kamienie na szaniec”, rez. Robert Gliński, 16 sierpnia
  • „W ciemności”, reż. Agnieszka Holland, 6 września
  • „Gorączka”, reż. Agnieszka Holland, 11 października
  • „Jack Strong”, reż. Władysław Pasikowski, 8 listopada
  • „Śmierć prezydenta”, reż. Jerzy Kawalerowicz, 13 grudnia
do góry