Nawigacja

Aktualności

Obchody 73. rocznicy Obławy Augustowskiej – Giby, 15 lipca 2018

  • 73. rocznica Obławy Augustowskiej
    73. rocznica Obławy Augustowskiej

15 lipca 2018 r. w Gibach odbędą się uroczyste obchody 73. rocznicy Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. – największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. Obchody rozpocznie o godz. 12:00 Msza Święta pod przewodnictwem JE ks. bp. Jerzego Mazura w kościele pw. św. Anny w Gibach. Następnie o godz. 13:30 zgromadzeni przemaszerują pod pomnik Obławy Augustowskiej w Gibach, aby oddać hołd pamięci ofiar.

Głównymi organizatorami tegorocznych obchodów są Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, Gmina Giby, Parafia Rzymskokatolicka w Gibach, Instytut Pamięci Narodowej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Sejnach, Służba Więzienna Areszt Śledczy w Suwałach. Zostały one także objęte patronatem honorowym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Uroczystości towarzyszyć będzie prezentacja materiałów edukacyjnych oraz publikacji naukowych związanych z Obławą Augustowską na stoisku Oddziału IPN w Białymstoku.

Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem Obława Augustowska – zbrodnia bez przedawnienia autorstwa Jarosława Wasilewskiego – historyka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Białymstoku.

Polecamy również portal tematyczny IPN poświęcony Obławie Augustowskiej: oblawaaugustowska.pl

do góry