Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Ofiary zbrodni komunistycznych uhonorowane. Odbył się pogrzeb oficerów, podoficerów, marynarzy oraz ich rodzin – Gdynia, 28-29 czerwca 2018

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała delegacja na czele z wiceprezesem IPN prof. Krzysztofem Szwagrzykiem. – Dziś po wielu latach nasi bohaterowie powracają do domu z honorami, na które zasłużyli, a Najjaśniejsza Rzeczpospolita upomina się o nich – mówił.

W Gdyni-Oksywiu odbył się uroczysty państwowy pogrzeb śp. oficerów, podoficerów, marynarzy, ofiar zbrodni komunistycznej: kontradm. Adama Mohuczego, kmdr. pil. Kazimierza Kraszewskiego, kmdr. Wacława Krzywca, kmdr. Mariana Wojcieszka, kmdr. porucznika Roberta Kasperskiego, kpt. mar. Adama Dedio, kpt. mar. Zdzisława Ficka, bosm. Edmunda Sterny, st. mar. Jerzego Sulatyckiego. Wśród uhonorowanych byli m.in. uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej, obrońcy Helu w 1939 roku, żołnierze Armii Krajowej, działacze antykomunistyczni. Walczyli w obronie Polski, po wojnie zostali oskarżeni o niepopełnione zbrodnie, a następnie zamordowani lub uwięzieni. 

29 czerwca przy nabrzeżu zacumował specjalnie na tę uroczystość przyholowany do portu  okręt muzeum ORP Błyskawica. To na jego pokładzie odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem biskupa polowego WP gen. bryg. Józefa Guzdka. – Można z całą pewnością stwierdzić, że wszyscy oni pokochali polskie morze i ojczyznę więcej, czyli bardziej aniżeli wielu ich rówieśników. W realizacji wojskowej przysięgi byli jednoznaczni i zdeterminowani. Przez całe swoje życie pozostali wierni zasadzie twórczej pracy na morzu i dla morza. Była ona ich powołaniem i wielką pasją. Marynarce Wojennej oddali całe swoje życie. Szczególnie należy podkreślić ich heroizm we wrześniu 1939 r., kiedy bronili polskiego wybrzeża przed niemieckim agresorem – mówił w homilii. 

Po Mszy św. głos zabrał wiceprezes IPN K. Szwagrzyk. – Dziś mówimy o naszych bohaterach, mówimy o ludziach, którzy – gdyby żyli w wolnej Polsce – spotkaliby się z honorami i zaszczytami najwyższymi, bo na nie swoją postawą, służbą Rzeczpospolitej, zasłużyli. A co spotkało ich w Polsce komunistycznej? Represje, cierpienie niewyobrażalne dla nas współczesnych, brutalne śledztwa, które kończył haniebny wyrok śmierci orzeczony przez sąd. A potem kula, gdzieś w podziemiach więzienia – podkreślił.

– Kiedy mówimy o naszych bohaterach i ich cierpieniach, nie możemy nie wspomnieć o losach członków ich rodzin, którzy do końca trwania systemu komunistycznego pozostawali obywatelami drugiej kategorii – dodał.

– Niech ta pomorska ziemia, polska ziemia, wam lekką będzie. Niech we wdzięcznej pamięci wszystkich Polaków pozostaną wasze czyny i zasługi dla Marynarki Wojennej, dla Polski. Nie spełniły się słowa przesłuchujących marynarzy oficerów śledczych Informacji Wojskowej, że mieli nie wrócić do domu. Dziś po wielu latach nasi bohaterowie powracają do domu z honorami, na które zasłużyli, a Najjaśniejsza Rzeczpospolita upomina się o nich – zakończył.   

Wśród przemawiających był również wiceminister kultury Jarosław Sellin. Odczytane zostały także listy od premiera Mateusza Morawieckiego oraz Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej. 

Następnie kondukt pogrzebowy udał się na Cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. Tam odbyła się ceremonia pożegnalna i pochówek w Kwaterze Pamięci. Odczytany został także okolicznościowi list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.  

Dzień pierwszy (uroczystości pogrzebowe Małżonek oficerów MW)

Uroczystości rozpoczęły się dzień wcześniej 28 czerwca od Mszy św. w kościele Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni-Oksywiu. – Los małżonki żołnierza, marynarza, jest związany z oczekiwaniem i towarzyszeniem mężowi, oficerowi, marynarzowi w jego przedsięwzięciach, jest także współodczuwaniem i radości, ale także współdźwiganiem krzyża trudnych doświadczeń – usłyszeli w kazaniu zebrani.

Następnie kondukt pogrzebowy udał się na Cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. Tam odbyła się ceremonia pożegnalna i pochówek w Kwaterze Pamięci.

W uroczystości uczestniczyły rodziny Małżonek, delegacje służb mundurowych i wielu gości. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała delegacja na czele z wiceprezesem IPN prof. Krzysztofem Szwagrzykiem.

Dwudniowe uroczystości to już drugi akt symbolicznego powrotu bohaterów – marynarzy nad Bałtyk, oddania im hołdu i uczczenia ich pamięci. Poprzez złożenie prochów śp. oficerów, podoficerów i marynarzy w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu wypełniona zostanie wola wiceadmirała Józefa Unruga, który sam spocznie w niej jesienią tego roku.

Jego życzeniem było godne uhonorowanie przedstawicieli Floty, którzy razem z nim walczyli w obronie Polskiego Wybrzeża, a po wojnie zostali haniebnie oskarżeni o niepopełnione zbrodnie, następnie zaś niewinnie straceni lub uwięzieni.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas wydarzenia były wykonywane zdjęcia oraz filmy, które mogą być wykorzystane na: gdansk.ipn.gov.pltwitter.com/IPNGdansk oraz www.facebook.com/IPN.Gdansk.

Dokładne biogramy bohaterów Marynarki Wojennej poniżej w załączniku.

do góry