Nawigacja

Aktualności

Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – podsumowanie projektu

 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton, Szkoła Jana Brzechwy Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton, Szkoła Jana Brzechwy
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton, Szkoła Jana Brzechwy Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton, Szkoła Jana Brzechwy
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Milton
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Scaraborough, Toronto Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Scaraborough, Toronto
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Scaraborough, Toronto Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Scaraborough, Toronto
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Scaraborough, Toronto Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Scaraborough, Toronto
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – SPK, Toronto
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Toronto, szkoła przy parafii św. Stanisława Kostki Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Toronto, szkoła przy parafii św. Stanisława Kostki
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Toronto, szkoła przy parafii św. Stanisława Kostki Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Toronto, szkoła przy parafii św. Stanisława Kostki
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Toronto, szkoła przy parafii św. Stanisława Kostki Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Toronto, szkoła przy parafii św. Stanisława Kostki
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Toronto, szkoła przy parafii św. Stanisława Kostki Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Toronto, szkoła przy parafii św. Stanisława Kostki
 • Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Toronto, szkoła przy parafii św. Stanisława Kostki Film „Niezwyciężeni” w Kanadzie – Toronto, szkoła przy parafii św. Stanisława Kostki

Ponad 800 uczniów polskich szkół w Kanadzie obejrzało film Instytutu Pamięci Narodowej „Niezwyciężeni”. Do wspólnej akcji Konsulatu Generalnego RP w Toronto i Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, pod patronatem IPN, włączyły się szkoły z Toronto, Scarborough, Mississaugi, Oakville, Milton, Hamilton, Oshawy i Kitchener. Film został wyemitowany w ramach lekcji historii, akademii szkolnych, spotkań z weteranami. Dyrektorzy i nauczyciele szkół organizowali także wykłady towarzyszące projekcji, między innymi na temat Zbrodni Katyńskiej, bitwy o Monte Cassino, Powstania Warszawskiego.

Projekcja filmu wzbudziła wielkie zainteresowanie zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Jolanta Wójtowicz, dyrektor Polskiej Szkoły im. Stanisława Staszica w Scarborough, podkreśla wartość projektu w kształtowaniu tożsamości dzieci i młodzieży polonijnej – Film „Niezwyciężeni” zrobił olbrzymie wrażenie na nas nauczycielach, którzy oglądaliśmy go wielokrotnie. Za każdym razem tak samo wzruszeni, dumni z naszych korzeni i przynależności do narodu tak walecznego. „Niezwyciężeni” dla naszych uczniów to historia o odwadze, poświęceniu, wytrwałości i bohaterstwie. Film przemawia do uczniów świetną grafiką, narracją i szybką akcją. Oni patriotyzm i umiłowanie tego, co polskie, wynoszą z domu rodzinnego. My, nauczyciele kontynuujemy to dzieło, przekazując im to, co ważne: pokazujemy piękno Polski, język ojczysty, historię, tradycje – mówi.

Jak zaznacza Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk, film „Niezwyciężeni” jest znakomitą formą przekazywania historii wśród polsko-kanadyjskiej młodzieży. – Doskonale zrealizowany, jest atrakcyjnym uzupełnieniem lekcji historii, zachęca młodzież do głębszego poznawania swoich korzeni, a także daje im możliwość zdobycia rzetelnej wiedzy potrzebnej do reprezentowania Polski w Kanadzie, np. w dyskusjach, lub na forum międzynarodowym – konkluduje.

Podobnie uważa Teresa Szramek, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, która podkreśla wartość współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i otrzymywanych materiałów związanych z nauczaniem najnowszej historii Polski. – Film wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. Jego zaleta to świetne pokazanie kluczowych momentów polskiej historii w interesujący dla ucznia sposób. Krótki, a jakże wymowny w swej treści, bardzo podobał się naszym uczniom. Bardzo pomocne były napisy w języku angielskim. Projekt „Niezwyciężeni” powinien być powtórzony jesienią, a ten doskonały film powinni obejrzeć nie tylko uczniowie polonijnych szkół w Kanadzie, ale i dorośli, członkowie wielu organizacji polonijnych –podsumowuje.

Projekt został zrealizowany w okresie od kwietnia do maja bieżącego roku. Informację o inicjatywie przekazano do wszystkich szkół polskich zarejestrowanych w Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. Na jesieni tego roku planowane jest dotarcie do jeszcze większej liczby placówek, a także rozszerzenie inicjatywy na organizacje polonijne.

Przedsięwzięcie jest owocem ustaleń podjętych pomiędzy Krzysztofem Grzelczykiem – konsulem generalnym RP w Toronto a Janem Basterem – zastępcą prezesa IPN podczas wizyty delegacji Instytutu w Kanadzie w lutym 2018 r. Wiąże się także z porozumieniem o współpracy, zawartym pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Ministerstwem Spraw Zagranicznych 26 czerwca 2017 roku.

do góry