Nawigacja

Aktualności

4. Częstochowskie spotkanie historyczno-archiwalne „Archiwistyka wojskowa“ – Częstochowa, 17 maja 2018

Spotkanie z udziałem Łukasza Cięgotura, dyrektora Archiwum Wojskowego w Nowym Dworze Mazowieckim oraz dr. Pawła Piotrowskiego, pracownika Wojskowego Biura Historycznego i Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie

  • 4. Częstochowskie spotkanie historyczno-archiwalne „Archiwistyka wojskowa“.
    4. Częstochowskie spotkanie historyczno-archiwalne „Archiwistyka wojskowa“.

17 maja 2018 r., o godz. 17.00, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II (ul. Jagiellońska 67/71), odbyło się spotkanie pt. „Archiwistyka wojskowa” z udziałem: Łukasza Cięgotura, dyrektora Archiwum Wojskowego w Nowym Dworze Mazowieckim oraz dr. Pawła Piotrowskiego, pracownika Wojskowego Biura Historycznego i Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

W trakcie spotkania omawiano zmiany organizacyjne od czasu powstania Wojskowego Biura Historycznego, jak wygląda stan zachowania dokumentacji po Siłach Zbrojnych PRL,  a także o tym, co wykryto w czasie skontrum, m.in. nieprzepisowe brakowanie akt po 1990 r. i czy ktoś poniósł za to odpowiedzialność.

  • Łukasz Cięgotura – filozof, metodolog, politolog, dyrektor Archiwum Wojskowego w Nowym Dworze Mazowieckim, doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
  • Dr Paweł Piotrowski – historyk, pracownik Wojskowego Biura Historycznego i Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Specjalizuje się w dziejach ludowego Wojska Polskiego oraz aparatu represji w PRL i Europie Wschodniej. Autor ponad 50 artykułów naukowych i książek: „Śląski Okręg Wojskowy. Przekształcenia organizacyjne 1945–1956” (2003) (z Janem Lareckim i Leszkiem Pawlikowiczem); „Aparaty centralne służb wywiadu cywilnego Układu Warszawskiego jako wyspecjalizowane struktury państwa 1944–1991” (2015) i in.

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu „Częstochowskie spotkania historyczno-archiwalne”, zostało zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Częstochowie oraz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Patronat medialny TVP 3 Katowice, Tygodnik „Niedziela”.

 

 

do góry