Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Katowice, 11 maja 2018

  • Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Katowice, 11 maja 2018 Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Katowice, 11 maja 2018

Ponad 30 osób sprzeciwiających się w różnych formach komunistycznej dyktaturze w latach 1956-1989 odznaczono 11 maja w Katowicach Krzyżami Wolności i Solidarności. Pośmiertnie wyróżniono m.in.: prof. Irenę Bajerową oraz profesorów Augusta Chełkowskiego i Waleriana Pańkę. Uroczystość odbyła się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Jordana 18. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

– Polskość kosztuje. Takie są nasze losy od co najmniej dwóch i pół wieku. Trzeba o tym pamiętać, trzeba tę wolność i niepodległość szanować, i trzeba składać hołd i podziękowanie, po to jest Krzyż Wolności i Solidarności – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, dziękując odznaczonym za ich zaangażowanie.

Wspominał też przedstawicieli polskich elit, wymordowanych przez okupantów w czasie II wojny światowej. – My musimy pracę kontynuować za nich. Niepodległość się tworzy każdego dnia, nie możemy się dzisiaj zadowolić dekoracjami niepodległości, trzeba podjąć wielką pracę – apelował. 

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP. Dotychczas w całym kraju Krzyże przyznano ok. 5  tys. osobom, w tym w woj. śląskim ponad 700 działaczom.

Lista osób odznaczonych:

  1. Krystyna Maria Blachaczek
  2. Damian Karol Cisek
  3. Marek Andrzej Danecki
  4. Maria Dudzic
  5. Tadeusz Piotr Kajda
  6. Aleksander Krępuszewski
  7. Marian Kudłacik
  8. Mirosława Maria Kuźmak
  9. Włodzimierz Marek Markowski
  10. Jan Matysek
  11. Jerzy Mieczysław Nowosielski
  12. Monika Nowrot
  13. Barbara Kryspina Orzeł
  14. Waldemar Stanisław Pitas
  15. Leszek Rybarczyk
  16. Władysław Sanetra
  17. Zygmunt Jan Semeniuk
  18. Jerzy Skwirowski
  19. Elżbieta Jadwiga Słoń
  20. Aleksander Sobeczek
  21. Jan Sosnowski
  22. Jan Szołtysik
  23. Stanisław Jan Szrek
  24. Krzysztof Szymon Ślaski
  25. Stanisław Turski
  26. Henryk Mirosław Wieczorek
  27. Janina Witkowska
  28. Helena Krystyna Wojtowicz
  29. Stanisław Andrzej Wolnikowski
  30. Piotr Edward Wołowicz
  31. Anna Barbara Woźnicka - Wójcik
  32. Andrzej Wdowiak

Pośmiertnie:

  1. Irena Kamila Bajer
  2. Tadeusz Kazimierz Błaszczyk
  3. August Jan Chełkowski
  4. Walerian Janusz Pańko
do góry