Nawigacja

Aktualności

Historycy z Biura Badań Historycznych IPN z wizytą w Gruzji – 22–27 kwietnia 2018

  • Wykłady dyrektora Biura Badań Historycznych IPN prof. Włodzimierza Sulei na Uniwersytecie Kaukaskim w Tbilisi (źródło: fb Uniwersytetu Kaukaskiego w Tbilisi)
    Wykłady dyrektora Biura Badań Historycznych IPN prof. Włodzimierza Sulei na Uniwersytecie Kaukaskim w Tbilisi (źródło: fb Uniwersytetu Kaukaskiego w Tbilisi)
  • Wykłady dyrektora Biura Badań Historycznych IPN prof. Włodzimierza Sulei na Uniwersytecie Kaukaskim w Tbilisi
    Wykłady dyrektora Biura Badań Historycznych IPN prof. Włodzimierza Sulei na Uniwersytecie Kaukaskim w Tbilisi
  • Wykłady dyrektora Biura Badań Historycznych IPN prof. Włodzimierza Sulei na Uniwersytecie Kaukaskim w Tbilisi
    Wykłady dyrektora Biura Badań Historycznych IPN prof. Włodzimierza Sulei na Uniwersytecie Kaukaskim w Tbilisi

W dniach 22–27 kwietnia 2018 roku w Tbilisi przebywała delegacja Biura Badań Historycznych IPN. W trakcie pobytu pracownicy BBH wygłosili serię wykładów na temat odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, wzięli udział we współorganizowanej przez BBH II Konferencji Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków i w odsłonięciu wystawy IPN poświęconej gruzińskim oficerom kontraktowym w Wojsku Polskim, a także odbyli szereg rozmów z przedstawicielami Ambasady RP w Tbilisi oraz gruzińskimi badaczami i przedstawicielami różnych instytucji na temat dalszego rozwoju wzajemnych relacji w zakresie badań historycznych.

22 i 23 kwietnia 2018 prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN wygłosił na Uniwersytecie Kaukaskim w Tbilisi serię wykładów poświęconych odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. 

W dniach 24–25 kwietnia 2018 miała miejsce II Konferencja Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków poświęcona setnej rocznicy zwołania Sejmu Zakaukaskiego i powstania Zakaukaskiej Republiki Demokratycznej, która była ważnym etapem w dziejach walki o niepodległość narodów kaukaskich. W trakcie konferencji, w obecności przewodniczącego Parlamentu Gruzji, Irakli Kobakhidze i ambasadora RP w Tbilisi, dr hab. Mariusza Maszkiewicza została odsłonięta wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. 

26 kwietnia 2018 polscy członkowie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków zostali przyjęci przez premiera Gruzji, Giorgi Kvirikashvili. W trakcie spotkania dyrektor Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki poinformował premiera o pracach Komisji i działaniach planowanych w najbliższym czasie. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował na spotkaniu zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych dr Paweł Libera.

W skład Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków wchodzą: dr David Kolbaia (przewodniczący), dr Zaza Abashidze, Giorgi Astamadze, prof. Mikheil Bakhtadze, prof. Andrzej Furier, prof. Otar Janelidze, dr Beka Kobakhidze, dr Paweł Libera, dr hab. Giorgi Mamulia, prof. Grzegorz Mazur, dr hab. Paweł Olszewski, ks. dr Henryk Paprocki, Dimitri Silakadze, prof. Wojciech Materski.

do góry