Nawigacja

Aktualności

6. Rajd majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – Bełżyce – Niedrzwica Kościelna, 21–22 kwietnia 2018

6. Rajd majora „Zapory” to tradycyjnie dwudniowe wydarzenie. Pierwszego dnia, 21 kwietnia, o godz. 9.00, na Rynku w Bełżycach rozpoczyna się przemarsz 19-kilometrową trasą, która będzie prowadzić przez wieś Czółna (gdzie w lipcu 1944 „Zaporczycy” zetknęli się po raz pierwszy z Armią Czerwoną i nieomalże cudem uniknęli rozbrojenia i internowania), Niedrzwicę Dużą, gdzie dowódcą placówki podlegającej „Zaporze” był por. Szczepan Żelazny ps. „Żaba”, aż do Niedrzwicy Kościelnej. Na uczestników czekają liczne atrakcje: piknik wojskowo-historyczny w Niedrzwicy Dużej, ognisko, koncerty lokalnych orkiestr, stoiska promocyjne komandosów z JWK Lubliniec oraz 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, diorama historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, konkurs wiedzy historycznej.

Drugiego dnia (22 kwietnia) uroczystości obejmą Mszę Świętą w intencji majora „Zapory” (kościół parafialny w Bełżycach, godz. 10.30), a następnie w Miejskim Domu Kultury będzie można wysłuchać koncertu Łukasza Jemioły oraz zespołu Cordial, a także obejrzeć inscenizację historyczną przygotowaną przez dzieci i młodzież.

Co roku w rajdzie bierze udział 400-500 osób z całej Polski. Wydarzenie odbywa się pod patronatem IPN Lublin, Fundacji Niepodległości oraz – w tym roku po raz pierwszy – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

 

do góry