Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Odsłonięcie Pomnika Adwokatów – Obrońców Bohaterów Powstania Poznańskiego w Czerwcu 1956 r. – Poznań, 19 czerwca 2010

  • foto #1
  • foto #2
  • foto #3
  • foto #4

W tym roku mija 54. rocznica wybuchu Powstania Poznańskich Robotników z Czerwca 1956 r. Uroczystości rocznicowe nie ograniczają się tylko do dnia 28 czerwca, kiedy to robotnicy poznańskich zakładów pracy wyszli na ulice, by wyrazić swoje niezadowolenie z sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Następstwem krwawo stłumionych przez władze komunistyczne robotniczych protestów były procesy sądowe. Robotników w tych procesach bronili adwokaci, z mecenasem Stanisławem Hejmowskim na czele.

Pełna oddania postawa poznańskich adwokatów przeszła do historii i do dziś pozostaje żywa. Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu postanowiła uczcić pamięć swych kolegów i ufundowała pomnik upamiętniający tę pełną oddania postawę. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się w sobotę 19 czerwca, w wydarzeniu tym wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Poznania, przedstawiciele powszechnego wymiaru sprawiedliwości, kombatanci oraz mieszkańcy Poznania.

Osłonięcia pomnika dokonała córka Michała Grzegorzewicza, jednego z obrońców w procesach 1956 r.

Na zakończenie złożono kwiaty pod pomnikiem. W imieniu Komitetu Obchodów Rocznic Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku kwiaty złożyli: Prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani”, Prezes Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 1956” oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.
 

do góry