Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Uroczystości w związku z 74. rocznicą zbrodni w Hucie Pieniackiej – Huta Pieniacka, 25 lutego 2018

W Hucie Pieniackiej odbyły się uroczystości w związku ze zbliżającą się 74. rocznicą pacyfikacji tej miejscowości przez oddziały SS „Galizien" i UPA

  • Uroczystości w Hucie Pieniackiej. Fot. PAP/Darek Delmanowicz Uroczystości w Hucie Pieniackiej. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Fot.: Pomnik pomordowanych przez SS-Galizien w Hucie Pieniackiej. Pomnik z kamiennymi tablicami, które osłaniają krzyż. Na tablicach wyryto ponad 800 nazwisk ofiar zbrodni/ Stanisław i Andrzej Tomczakowie commons.wikimedia.org Fot.: Pomnik pomordowanych przez SS-Galizien w Hucie Pieniackiej. Pomnik z kamiennymi tablicami, które osłaniają krzyż. Na tablicach wyryto ponad 800 nazwisk ofiar zbrodni/ Stanisław i Andrzej Tomczakowie commons.wikimedia.org

Stowarzyszenie Huta Pieniacka przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie zorganizowało w dniach 24–25 lutego 2018 r. uroczystości upamiętniające 74. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej. Rozpoczęła je sobotnia msza św. w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie w intencji ofiar pacyfikacji Huty Pieniackiej.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk i dyrektor lubelskiego oddziału Marcin Krzysztofik. Prezes IPN dr Jarosław Szarek wystosował list, który został przekazany na ręce prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka Małgorzaty Gośniowskiej-Koli. Napisał w nim, że w Hucie Pieniackiej żyły ze sobą różne narodowości. Koegzystencję tę zniszczyła tragedia, jaką sprowadzili Ukraińcy na polskich mieszkańców wsi. Dotknęła ona dzieci, kobiety, starców i mężczyzn. Jedynym sposobem, by dopełniło się pojednanie między Polakami a Ukraińcami, jest pamięć o tamtych dniach i sprzeciwianie się próbom fałszowania historii.

W czasie niedzielnych uroczystości sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa zwróciła uwagę, że mieszkańcy Huty Pieniackiej zginęli za to, że byli Polakami, podkreślając przy tym brutalność sprawców. Prezydent zaznaczył również, że pamięć i prawda są niezbędne do budowania relacji opartych na wzajemnym zaufaniu.

Na obchodach obecny był również Jan Dziedziczak – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

***

28 lutego 1944 r. ukraińscy żołnierze 4 Pułku Policyjnego SS 14 Dywizji SS „Galizien”, dowodzeni przez niemieckiego kapitana oraz wsparci oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii i członkami paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów, dokonali pacyfikacji polskiej ludności we wsi Huta Pieniacka. Zginęło wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160 – wg śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie (sygnatura akt S 50/03/Zn). W Hucie Pieniackiej znajdowali się również Polacy, którzy uciekli z innych miejscowości w obawie przed morderstwami dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

do góry