Nawigacja

Aktualności

Wieczór poświęcony gen. Stanisławowi Skalskiemu – Warszawa, 26 stycznia 2018

W piątek 26 stycznia, o godz. 18.00, zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” na wieczór poświęcony generałowi Stanisławowi Skalskiemu. O asie polskiego lotnictwa opowiedzą Franciszek Grabowski, autor książki Skalski: Against All Odds, oraz Grzegorz Sojda i Grzegorz Śliżewski, autorzy biografii pt. Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem. Spotkanie poprowadzi Maciej Żuczkowski z Biura Badań Historycznych IPN.

Stanisław Skalski (1915–2004) był absolwentem słynnej „Szkoły Orląt” w Dęblinie. Pierwsze zestrzelenia (4 i 1/3) zapisał na swoim koncie we wrześniu 1939 r. Kolejne – podczas bitwy o Anglię, w Tunezji i na Malcie. Oficjalnie zaliczono mu zestrzelenie 18 i 11/12 samolotów oraz dwóch prawdopodobnie. Za zasługi bojowe otrzymał m.in. Złoty Krzyż Virtuti Militari, Krzyż Walecznych (czterokrotnie) i trzykrotnie brytyjski Distinguished Flying Cross.

Po powrocie do Polski został aresztowany pod fałszywym zarzutem szpiegostwa i skazany na karę śmierci, zmienioną później na dożywocie. Po wyjściu z więzienia w 1956 r. powrócił do służby wojskowej. Swoje wspomnienia z wojny obronnej 1939 r. zawarł w książce Czarne krzyże nad Polską

Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25

do góry