Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z cyklu „Polskie drogi do niepodległości” – Warszawa, 14 grudnia 2017

Grudniowe spotkanie z cyklu Polskie drogi do niepodległości poświęcone było stanowi wojennemu. Historię „wojny polsko-jaruzelskiej” przybliżyły widzom dwa filmy: Dwa tygodnie pod ziemią (reż. Jędrzej Lipski, Piotr Mielech) oraz Sieroty spod znaku Wrony Anny Plaszczyk. Komentarz historyczny wygłosił dr Przemysław Gasztold z Biura Badań Historycznych IPN, a dyskusję poprowadził dr Jędrzej Lipski.

Reportaż Dwa tygodnie pod ziemią jest przypomnieniem najdłuższego strajku w grudniu 1981 roku w kopalni „Piast-Ziemowit”. W materiale występują dwaj górnicy, którzy brali udział w tym najdłuższym strajku – oprowadzają widza po miejscach, w których przed laty strajkowali. Cały materiał został zrealizowany ponad 1000 metrów pod ziemią na pokładzie, na którym w 1981 roku przebywało prawie dwa tysiące górników.

Film Sieroty spod znaku Wrony poświęcony jest dzieciom, których rodzice 13 grudnia 1981 roku zostali aresztowani, uwięzieni, skazani czy też internowani w wyniku decyzji władz wprowadzających w Polsce stan wojenny. Inspiracją do realizacji tego przedsięwzięcia dokumentalnego jest piosenka napisana przez Jacka Kaczmarskiego Kołysanka o dzieciach, które na początku stanu wojennego trafiły z przyczyn politycznych do domów dziecka.

Spotkanie odbyło się jak zwykle w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

 

do góry