Nawigacja

Aktualności

Koncert z okazji Święta Niepodległości pt. „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny” – Warszawa, 13 listopada 2017

  • Koncert z okazji Święta Niepodległości pt. „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny”. Fot. PAP/Marcin Obara
    Koncert z okazji Święta Niepodległości pt. „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny”. Fot. PAP/Marcin Obara

– Bóg, honor, Ojczyzna – te wartości, jako nasz testament pragnę przekazać młodemu pokoleniu od nas, którzy musieliśmy walczyć z dwoma wrogami – mówił prezes warszawskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Krakowski w gmachu Filharmonii Narodowej, gdzie odbył się koncert „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny”. Wydarzenie,  zorganizowane m.in. we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Koncert, podczas którego zabrzmiały m.in. utwory Fryderyka Chopina, był częścią obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dedykowany weteranom walk o wolną i suwerenną Polskę, rozpoczął się minutą ciszy – w hołdzie wszystkim, którzy poświęcili swoje życie za Ojczyznę.

– Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć – mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, przytaczając słowa znajdujące się na tablicy przy wejściu na Cmentarz w Palmirach – jednej z wielu nekropolii-symbolu martyrologii narodu polskiego w czasie II wojny światowej.

Zwracając się do bohaterów polskiej drogi do niepodległości – weteranów walk za Ojczyznę, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk dziękował za „odwagę, ducha, wartości patriotyczne oraz codzienne wskazówki” przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W uznaniu „szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny” wręczono przyznawane przez UDSKiOR medale „Pro Patria”. Otrzymali je prezes Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska oraz jej zastępcy Elżbieta Sęczykowska i ks. dr Robert Ogrodnik.

W koncercie wzięli udział nie tylko weterani reprezentujący kilkadziesiąt organizacji kombatanckich, ale także udział młodzież szkolna, harcerze oraz grupy rekonstrukcyjne m.in. Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”. W gronie tym znaleźli się również uczestnicy edukacyjnego projektu IPN „O tym nie można zapomnieć”.

***

Koncert „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny” zorganizowały Fundacja Cultura Memoriae, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie – we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa.

PAP/IPN

do góry