Nawigacja

Aktualności

Czwarty odcinek „Gońca Historycznego IPN” w TVP Historia

„Goniec Historyczny IPN” przedstawia pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy prezentują kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów.

  • Goniec historyczny IPN
    Goniec historyczny IPN

W czwartym odcinku „Gońca Historycznego IPN”, wyemitowanym na antenie TVP Historia 20 października 2017 roku o godzinie 18:45 (powtórka we wtorek, 24 października 2017 roku o godzinie 11:50) przedstawiamy tematy: Operacja Polska NKWD 1937–1938 oraz zbrodnie niemieckie we wrześniu 1939 roku.

Operację Polską NKWD 1937–1938 formalnie rozpoczął rozkaz nr 00485 wydany przez Nikołaja Jeżowa, ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRS. W jej wyniku aresztowano ponad 130 tysięcy Polaków, którzy mieszkali na terenie Związku Sowieckiego. Spośród nich skazano na śmierć aż  111 091 osób.  Zbrodnia ta była pierwszym działaniem Stalina względem naszego Narodu.

Drugi felieton poświęcony jest zbrodniom i wydarzeniom września 1939 roku. Nasza wiedza o tym co działo się w trakcie działań wojennych we wrześniu 1939 roku jest wciąż niepełna. Tymczasem żołnierze Wehrmachtu nie tylko zabijali ludność cywilną polskich wsi i miast, ale także mordowali polskich żołnierzy na polu walki i tych którzy dostali się do niewoli, pomimo konwencji międzynarodowych dotyczących jeńców wojennych.

* * *

Nowy cykliczny program „Goniec Historyczny IPN” pod redakcją Bartłomieja Grudnika ruszył we wrześniu 2017 roku na antenie TVP Historia. Gospodarzem programu jest dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko. Emisja kolejnych odcinków – co dwa tygodnie. „Goniec Historyczny IPN” prezentuje pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy przedstawiają kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Ukazują także wpływ działalności jego pracowników na współczesne wydarzenia polityczne i życie społeczne. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów. Pozwoli na nowo odkrywać białe plamy, często powstałe z powodów politycznych bądź braku źródeł historycznych. W programie wypowiadają się m.in. eksperci i pracownicy naukowi.

do góry