Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” w Narodowym Banku Polskim – Warszawa, październik 2017

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Narodowy Bank Polski serdecznie zapraszają do zwiedzania wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”. Ekspozycja prezentowana jest w holu warszawskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego przy pl. Powstańców Warszawy 4.

Wystawa przygotowana została przez warszawski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Scenariusz opracował Jacek Pawłowicz we współpracy z  Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim (dziećmi Witolda Pileckiego).

Składa się z 30 wielkoformatowych plansz przedstawiających życie i działalność Pileckiego, jak również nakreślających tło historyczne najważniejszych jego dokonań. Znajdują się na nich m.in. rodzinne zdjęcia, listy do dzieci, własnoręcznie napisany życiorys z 1926 r., fragment jednego z pierwszych raportów przekazanych przez niego z Auschwitz, kennkarty na różne nazwiska, którymi posługiwał się Pilecki podczas okupacji Niemieckiej oraz dokumenty dotyczące uwięzienia i wykonania wyroku śmierci.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca października br. w godzinach otwarcia banku.

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

PS.

28 września 2017 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską Witold Pilecki ps. „Witold” – kolejną z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”.

***

Rotmistrz Witold Pilecki był przedstawicielem pokolenia żyjącego pod zaborami, którego największym pragnieniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pokolenia, które wychowane w ciągle żywych tradycjach powstań narodowych, ukształtowane zostało przez zawołanie Bóg – Honor – Ojczyzna.

 

 

do góry