Nawigacja

Aktualności

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęło prace na Białorusi

Pracownicy Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji wspólnie z żołnierzami samodzielnego specjalistycznego batalionu poszukiwawczego Sił Zbrojnych Republiki Białorusi szukają mogiły żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy polegli we wrześniu 1939 roku przy strażnicy w miejscowości Pohost.

Strażnica „Pohost” wchodziła w skład kompani granicznej KOP „Dołhinów” batalionu „Budsław” pułku „Wilejka”. We wrześniu 1939 r. cała załoga strażnicy zginęła w walkach. Żołnierze zostali pochowani we wspólnej mogile przy strażnicy. Jedyną ofiara, której nazwisko znamy jest dowódca strażnicy, plutonowy Stefan Komar.

Prace, którymi zajmą się m.in. specjaliści IPN będą polegały na dokonaniu odwiertów i wykopów sondażowych w ramach pól badawczych wyznaczonych na podstawie map wojskowych i zdjęć satelitarnych. Sondaże wiertnicze pozwolą na rozpoznanie warunków glebowych, struktury gruntu i układu warstw związanych z infrastrukturą z okresu funkcjonowania strażnicy.

Białoruś to kolejne państwo, w którym IPN przeprowadzi prace w 2017 roku. Ostatnie prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na terytorium Republiki Białorusi zostały przeprowadzone w 2008 r. przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W Kobryniu ekshumowano wówczas szczątki ponad 50 osób poległych i zamordowanych po 17 września 1939 r. przez jednostki sowieckie, wśród których byli zarówno żołnierze, jak i ludność cywilna. Odnaleziono między innymi szczątki generała Stanisława Dowoyno-Sołłohuba (wówczas w stanie spoczynku), zastrzelonego 22 września 1939 r. w swoim domu przez sowieckiego oficera.
Ambasada RP w Mińsku pomogła pracownikom IPN w uzyskaniu zgody Ministerstwa Obrony Republiki Białorusi na rozpoczęcie prac w Pohoście.

fot. Wydział Kresowy Biura Poszukiwań i Identyfikacji

 

 

  • Symboliczny krzyż w miejscu strażnicy KOP
    Symboliczny krzyż w miejscu strażnicy KOP
  • Symboliczny krzyż upamiętniający poległych żołnierzy
    Symboliczny krzyż upamiętniający poległych żołnierzy
  • Tabliczka na krzyżu
    Tabliczka na krzyżu
do góry