Nawigacja

Aktualności

Eksperci IPN mają udział w odnalezieniu grobów polskich legionistów na Ukrainie

Od 12 do 19 sierpnia 2017 r. specjaliści Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na zaproszenie ukraińskiej firmy archeologicznej „Wołyńskie Starożytności” uczestniczyli w poszukiwaniu grobów polskich legionistów m.in. w Kostiuchnówce na Ukrainie.

Stoczona w lipcu 1916 roku bitwa pod Kostiuchnówką była najkrwawszym bojem Legionów Polskich, które skutecznie odpierały napór przeważających liczebnie Rosjan. Utrzymanie pozycji kosztowało wiele ofiar – poległo lub zostało rannych ok. dwóch tysięcy Polaków.

Głównym organizatorem prac była Chorągiew Łódzka Związku Harcerstwa Polskiego, która od lat opiekuje się grobami żołnierzy I Brygady Legionów Polskich. Tegoroczne prace były realizowane w ramach projektu Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Wołyniu przebadano teren, używając georadaru oraz dokonano wielu odwiertów. Mimo to, niestety, nie udało się odnaleźć poszukiwanych grobów.

Sukcesem zakończyły się natomiast poszukiwania miejsc pochówku legionistów, którzy zginęli w październiku 1915 r. w bitwie pod Jabłonką. Odnaleziono tam zbiorową mogiłę i szczątki dziewięciu Polaków. Specjaliści wydobyli też: fragmenty umundurowania, butów, guziki, różaniec, medalik i krzyżyki. Nad grobami legionistów odprawiono nabożeństwo i poświęcono ich szczątki.

Podczas pobytu polskich ekspertów na Ukrainie podjęto również próbę odnalezienia cmentarza legionowego z 2016 r. w miejscowości Gaj (obecnie Kaszówka). I w tym wypadku na zalesionym obszarze odnaleziono około 25 mogił legionistów.

Wraz z harcerzami i wolontariuszami uporządkowano również inny dawny cmentarz legionowy w lesie koło Kaszówki. Poza legionistami na spoczywają na nim Ukraińcy, Rosjanie, Węgrzy i Austriacy. W 1943 r. miejscowa ludność ukraińska pochowała na nim część ofiar UPA, zamordowanych 30 sierpnia 1943 r. w Gaju.

Fot. Leon Popek i Adam Kuczyński

do góry