Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Prezentacja pamiątkowej oznaki z okazji dnia objęcia Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą – Warszawa, 3 lipca 2017

W poniedziałek, 3 lipca 2017 na „Przystanku Historia” IPN w Warszawie odbyło się spotkanie „Raduj się Polsko!”, podczas którego zaprezentowana została oznaka okolicznościowa, wybita w 1922 r. z okazji objęcia Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą.

W programie:

  • Otwarcie i prezentacja oznaki – dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach
  • Krótka historia oznaki – Aleksandra Korol-Chudy (IPN Katowice)
  • Podstawowe informacje dotyczące munduru powstańczego oraz prezentacja Grupy Rekonstrukcji Powstań Śląskich „Weteran” – Jarosław Wroński
  • Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich – prezentacja projektu przez jego współtwórcę Macieja Marmolę oraz projekcja jednego z odcinków

20 czerwca 1922 r. w Katowicach odbyła się główna uroczystość objęcia Górnego Śląska przez administrację polską. Wydarzenie to wieńczyło kilkuletni okres zmagań dyplomatycznych i militarnych o sporny region, w których stronami były odrodzona Polska i pokonane w I wojnie światowej Niemcy. W ten sposób ziściło się marzenie wielu Ślązaków. Ich poświęcenie w powstaniach 1919, 1920 i 1921 r. oraz zaangażowanie w akcji plebiscytowej, której kulminacją był sam plebiscyt, przeprowadzony 20 marca 1921 r., przyniosło skutki. Oczywiście nie miałoby to miejsca bez wsparcia ze strony władz i społeczeństwa polskiego. Sukces, jakim niewątpliwie była inkorporacja regionu, wywołał entuzjazm społeczeństwa polskiego.

Na tę okoliczność, najprawdopodobniej z inicjatywy Centralnego Komitetu Uroczystości Dnia Objęcia Górnego Śląska, wybito w Krakowie oznakę okolicznościową, którą zaprojektował znany rzeźbiarz Konstanty Laszczka. Znaczek, o średnicy 26 mm, wykonany był z blachy mosiężnej, czasem srebrzonej. W oryginale bity z kontrą, mocowany na szpilkę. Przedstawiał śląskiego orła z koroną na piersi w perełkowym otoku i był noszony w tych dniach na Górnym Śląsku i w Polsce jako oznaka radości z przyłączenia regionu do Rzeczpospolitej.

Z okazji 95 rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wydał replikę tej oznaki.

do góry