Nawigacja

Aktualności

„Wolność jest moim domem”. Spotkanie z Kazimierzem Piechowskim, uciekinierem z Auschwitz – Tczew, 20 czerwca 2017

20 czerwca 2017 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbyło się wyjątkowe spotkanie z Kazimierzem Piechowskim.

  • Laudację na temat gościa honorowego wygłosił prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku
  • Kazimierz Piechowski i dr Tomasz Łączek, historyk badający życie bohatera
  • Anna Popek, autorka filmu „Wojna i miłość”, poświęconego życiu bohatera.
  • Spotkanie odbyło się w murach Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, z inicjatywy Prezydenta Miasta.

Spotkanie odbyło się w 75. rocznicę brawurowej ucieczki z 20 czerwca 1942 roku. Kazimierz Piechowski miał wówczas 20 lat. Wraz z trójką towarzyszy wydostał się z obozu Auschiwitz w niemieckim mundurze, pod bronią, wyjeżdżając samochodem SS.

Spotkanie poprowadził bratanek bratanek gościa honorowego, Daniel Piechowski. Wśród gości spotkania wymienić należy Prezydenta miasta Tczewa Mirosława Pobłockiego z inicjatywy którego odbyło się spotkanie. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, natomiast patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezes IPN, dr Jarosław Szarek. Panu Kazimierzowi towarzyszył dr Tomasz Łączek, który bada historię życia uciekiniera z obozu zagłady. 

Spoktanie rozpoczęła laudacja wygłoszona przez dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, profesora Mirosława Golona. Stwierdził w niej, że:

Dziękujemy za to zrobił Pan dla Ojczyzny i będziemy się starali być Pana wychowankami.

Następnie wysłuchaliśmy rozmowy z gościem honorowym, którą poprowadził dr Tomasz Łączek. Dotyczyła ona ważnych momentów z życia Pana Kazimierza. Wspomniany został rodzinny Tczew, szczęśliwe dzieciństwo spędzone nad Wisłą, koszmar życia w Auschwitz. Wzruszające były wspomnienia o ojcu Kolbe:

Była sobota, kiedy spotkałem się w obozie z ojcem Maksymilianem Kolbe – pamiętam, że położył na mnie rękę i powiedział – „wiem, że jest źle – ale trzeba mieć nadzieję”. Tydzień po spotkaniu z zakonnikiem udała się nam ucieczka.

Rozmowie towarzyszyły wstrząsające akwarele z życia lagrowego wyświetlane na dużym ekranie. Wśród ich autorów był Jerzy Potrzebowski, malarz, również więzień KL Auschwitz.

„Wolność jest moim domem” – te słowa stanowiły motto spotkania. Była w nim także mowa o miłości, niespełnionej miłości z czasów wojny, która trwale odcisnęła się w sercu Pana Kazimierza. Pokazał ją film Anny Popek „Wojna i miłość” zrealizowany przez TVP2. Obejrzeliśmy go w drugiej części spotkania. O pracy nad obrazem i swojej relacji z Panem Kazimierzem opowiedziała autorka obrazu.

W trakcie spotkanie uhonorowaliśmy Pana Kazimierza kwiatami. W imieniu prezesa IPN krótki list odczytał prof. Mirosław Golon. Przekazaliśmy też list dla Kazimierza Piechowskiego od brytyjskiej piosenkarki Katy Carr. Doświadczenia jego życia stały się inspiracją dla piosenkarki. Poświęciła mu jeden ze swoich utworów pt. „Kazik and The Kommander's Car”.

Katty Car wykonuje piosenkę o Kazimierzu Piechowskim. Nagranie powstało podczas wizyty w Tczewie w 2012 roku.

 

Kazimierz Piechowski, ur. w 1919 roku w Rajkowskim Młynie, więzień nr 918 KL Auschwitz, został wyróżniony przez Instytut Pamięci Narodowej tytułem Kustosza Pamięci Narodowej, kawaler Orderu Odrodzenia Polski, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa. Autor książek Byłem numerem... historie z Auschwitz oraz My i Niemcy. Jako jedna z 25 postaci, m.in. wraz z Mikołajem Kopernikiem, Józefem Piłsudskim i Janem Pawłem II, jest bohaterem podręcznika do nauki języka polskiego dla obcokrajowców Polak potrafi! O wielkich Polakach w Polsce i na świecie. Jego wyjątkową historię zekranizowano w filmie „Uciekinier”. Historię słynnej ucieczki opisaliśmy na portalu Pamiec.pl.

do góry