Nawigacja

Aktualności

Nowy portal IPN – historia „Zagończyka”

6 czerwca mija 113. rocznica urodzin Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.  Żołnierza Armii Krajowej, a po 1945 roku podziemia niepodległościowego. Został stracony razem z Danutą Siedzikówną „Inką”  28 sierpnia 1946 roku. Biuro Edukacji Narodowej IPN chce przypomnieć jego historię – zapraszamy na www.zagonczyk.ipn.gov.pl .

Przypomnijmy, że specjalistom z Biura Poszukiwań IPN udało się odnaleźć szczątki „Zagończyka” i „Inki”, a 28 sierpnia 2016 r. w Gdańsku  żołnierze antykomunistycznego podziemia zostali uroczyście pochowani. Ten pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną, w której wzięły udział tysiące Polaków. Wszyscy uczestnicy, w tym władze IPN chcieli pożegnać bohaterów. 

Przywracaniu pamięci postaci Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” poświęcona jest wydana w IPN broszura Izabeli Brzezińskiej (z d. Rychert). To głównie dzięki tej publikacji oraz przy ogromnej pomocy merytorycznej prof. Piotra Niwińskiego mogła powstać strona IPN o Feliksie Selmanowiczu „Zagończyku”.     

Przy tej okazji zachęcamy wszystkich do tworzenia własnych portali poświęconych zasłużonym w historii Polski osobom. To nie tylko żołnierze, ale również ci, których opór wyrażał się w nauczaniu niezakłamanej historii, w drukowaniu podziemnej prasy czy dawaniu przykładu przyzwoitości i odwagi w życiu cywilnym. Każdy region Polski ma takie osoby – starajmy się, aby pamięć o nich trwała. 

Czekamy na stworzone przez Was portale. Pochwalcie się swoją pracą, przyślijcie informacje na adres: magdalena.czoch@ipn.gov.pl . Na twórców najlepszych prac czekają nagrody. 

do góry