Nawigacja

Aktualności

Przygotowanie do XXIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Rekrutacja na XXIII Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży dobiegła końca. Tematem tegorocznej sesji jest „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.  

Zadanie rekrutacyjne polegało na ustaleniu, czy w przestrzeni publicznej w miejscu zamieszkania uczniów znajdują się obiekty, których nazwy nawiązują do systemu totalitarnego. Jeśli uczniowie odnaleźli takie miejsca, musieli zaproponować działania zmierzające do zmiany nazwy i upowszechnić wiedzę o nowym patronie. Jeśli takiego miejsca nie było, młodzież musiała wskazać miejsce warte upamiętnienia, które nie ma swego patrona, zaproponować nowego bohatera i rozpropagować wiedzę o nim w społeczności lokalnej. Projekty ukazywały sylwetki żołnierzy, działaczy, nauczycieli, lekarzy, duchownych i wielu innych postaci, zasłużonych dla społeczności lokalnych. 

Wyłonionych zostało 230 zespołów z 16 województw, czyli 460 uczniów gimnazjów i liceów, którzy 1 czerwca zasiądą w ławach poselskich. 

Komisja oceniająca projekty składała się z ekspertów z Instytutu Pamięci Narodowej, a wybór mandatów był proporcjonalny do liczby uczniów w danym województwie. 

Dwa najlepsze zespoły z każdego województwa spotkały się w weekend 13–14 maja 2017 na posiedzeniu komisji problemowych. Pierwszego dnia w​ Centrum Szkoleniowym Ośrodka Rozwoju Edukacji w Sulejówku posłowie i posłanki pracowali w 3 grupach warsztatowych razem z trenerami z Biura Edukacji Narodowej IPN – Olgą Tumińską, Jarosławem Palickim i Izabelą Sienkiewicz nad wnioskami wynikającymi z treści projektów.

W kolejnym dniu uczestnicy spotkali się w Sejmie, gdzie wybrali przewodniczącego komisji, którym został poseł Bartłomiej Rosiak. Marszałkami XXIII Sesji SDiM zostali posłowie: Małgorzata Kuśmierczyk, Mikołaj Wolanin i Mateusz Wróblewski. Wraz z legislatorami sejmowymi młodzi posłowie i posłanki pracowali nad projektem uchwały XXIII Sesji Sejmu. 

do góry