Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia IPN debiutuje w Brukseli – 14 maja 2017

  • Prezes IPN dr Jarosław Szarek w rozmowie z Bartem Verstocktem, reżyserem i dokumentalistą. Fot. Jakub Maciejewski (IPN) Prezes IPN dr Jarosław Szarek w rozmowie z Bartem Verstocktem, reżyserem i dokumentalistą. Fot. Jakub Maciejewski (IPN)
  • Inauguracja cyklu spotkań Centrum Edukacyjnego Instytutu „Przystanek Historia” w Brukseli. Fot. Jakub Maciejewski (IPN) Inauguracja cyklu spotkań Centrum Edukacyjnego Instytutu „Przystanek Historia” w Brukseli. Fot. Jakub Maciejewski (IPN)
  • Inauguracja cyklu spotkań Centrum Edukacyjnego Instytutu „Przystanek Historia” w Brukseli. Fot. Jakub Maciejewski (IPN) Inauguracja cyklu spotkań Centrum Edukacyjnego Instytutu „Przystanek Historia” w Brukseli. Fot. Jakub Maciejewski (IPN)
  • W pierwszym rzędzie od lewej: prezes IPN dr Jarosław Szarek, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Justyna Skowronek, zastępca dyrektora Archiwum IPN dr Mariusz Żuławnik, dr Tomasz Ginter z Biura Edukacji Narodowej. Fot. Jakub Maciejewski (IPN) W pierwszym rzędzie od lewej: prezes IPN dr Jarosław Szarek, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Justyna Skowronek, zastępca dyrektora Archiwum IPN dr Mariusz Żuławnik, dr Tomasz Ginter z Biura Edukacji Narodowej. Fot. Jakub Maciejewski (IPN)
  • Inauguracja cyklu spotkań Centrum Edukacyjnego Instytutu „Przystanek Historia” w Brukseli. Fot. Jakub Maciejewski (IPN) Inauguracja cyklu spotkań Centrum Edukacyjnego Instytutu „Przystanek Historia” w Brukseli. Fot. Jakub Maciejewski (IPN)
  • Prezes IPN dr Jarosław Szarek. Fot. Jakub Maciejewski (IPN) Prezes IPN dr Jarosław Szarek. Fot. Jakub Maciejewski (IPN)
  • Wykład dr. Tomasza Gintera na temat fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego. Fot. Jakub Maciejewski (IPN) Wykład dr. Tomasza Gintera na temat fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego. Fot. Jakub Maciejewski (IPN)
  • Otwarcie wystawy IPN „Polska Walcząca”. Fot. Jakub Maciejewski (IPN) Otwarcie wystawy IPN „Polska Walcząca”. Fot. Jakub Maciejewski (IPN)
  • Na wystawie IPN „Polska Walcząca”. Fot. Jakub Maciejewski (IPN) Na wystawie IPN „Polska Walcząca”. Fot. Jakub Maciejewski (IPN)

14 maja w Ambasadzie RP w Brukseli odbyła się inauguracja cyklu spotkań Centrum Edukacyjnego Instytutu „Przystanek Historia”. Prezes IPN dr Jarosław Szarek,  Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski i dyrektor BEN IPN Justyna Skowronek otworzyli wystawę IPN „Polska Walcząca”.

Ekspozycję można oglądać przez dwa tygodnie w budynku Ambasady RP. W czasie inauguracji „Przystanku” wykład na temat fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego wygłosił dr Tomasz Ginter, a ciekawe dokumenty dotyczące tego tematu, przechowywane w Archiwum IPN, przedstawiła dr Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że „Przystanek Historia” działa już w Wilnie, a po Brukseli kolejnym miastem, gdzie zagości na Zachodzie, będzie Nowy Jork. Na Wschodzie Instytut chce zainaugurować „Przystanek” w Grodnie. 

Tym razem IPN wybrał Brukselę, bo mieszka tu liczna emigracja – z czasów powojennych, czasów „Solidarności”, ale też tysiące naszych rodaków pracuje w instytucjach unijnych. IPN chce, żeby wszyscy Polacy w Belgii dzielili się polską historią z mieszkańcami tego kraju.

Co 3–4 miesiące pracownicy Instytutu będą przyjeżdżać do stolicy Belgii, by prowadzić warsztaty edukacyjne i pokazywać filmy, nie tylko w polskiej ambasadzie, ale przede wszystkim w polskich szkołach. – Chodzi o to, by najmłodsze pokolenie, ale też ich rodzice, nie zapomnieli, skąd przybyli i byli dumni z historii Polski – powiedział prezes IPN.

Ambasador Polski w Brukseli Artur Orzechowski liczy na to, że dzięki współpracy z IPN planowane spotkania będą przeznaczone także dla cudzoziemców.  – Chcemy do tego pomysłu zaprosić Polonię i Polaków mieszkających w Brukseli, ale również Belgów i cudzoziemców, by pokazać im to, czego jeszcze nie wiedzą, i chwalić się naszą bogatą historią – zaznaczył.​

12 i 13 maja pracownicy pionu edukacji IPN oraz Archiwum Instytutu z jego wicedyrektorem Mariuszem Żuławnikiem prowadzili zajęcia dla uczniów klas V i VI szkoły podstawowej i gimnazjalistów w polskiej szkole w Brukseli, gdzie uczy się prawie tysiąc dzieci. Oprócz warsztatów dotyczących historii II wojny światowej uczniowie mogli razem z edukatorami IPN uczestniczyć w „śledztwie katyńskim”, dzięki któremu dowiedzieli się, kim były ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Pracownicy BEN i Archiwum 14 maja poprowadzili także szkolenie dla ok. 20 nauczycieli polskich szkół z Belgii i Holandii. Przedstawili ofertę edukacyjną IPN, opowiedzieli o konkursach, projektach, portalach tematycznych, materiałach edukacyjnych, grach oraz zasobach Archiwum IPN. Zachęcali nauczycieli do wykorzystania materiałów IPN w pracy. Do Brukseli zostały wcześniej wysłane m.in. gry, teki edukacyjne, biało-czerwone opaski, które zostaną w szkołach, a część z nich zostanie przekazana nauczycielom podczas zajęć.   

Prezes IPN Jarosław Szarek spotkał się również 14 maja z Bartem Verstocktem, belgijskim reżyserem, który kilka lat pracy poświęcił na dokumentowanie życia byłych „maczkowców”. Niedawno w Ambasadzie RP odbyła się projekcja jego filmu. 

Bart Verstockt zrealizował m.in. „Walcząc dla innych, umierając za Polskę” w 2004 roku i zadedykował obraz 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Film powstał dla flamandzkiego programu „Histories”, emitowanego przez stację Canvas, a polscy kombatanci, którzy po wojnie zdecydowali się na osiedlenie w Belgii, relacjonują w nim dramatyczne wydarzenia i ich konsekwencje. Reżyser przybliżył Belgom mało znaną kartę historii, pokazując, jak ważny był udział polskich żołnierzy w bitwie o Normandię, a następnie w wyzwalaniu znacznych terenów Belgii oraz Holandii.

W 2013 r. Verstockt rozpoczął zdjęcia do portretu dokumentalnego zatytułowanego „Sylwester”, przez rok podążając za kombatantem krok w krok. Film ukazuje podwójne życie weterana wojennego: w domu, w Sint-Gillis-Waas jest on kruchym, starszym, wymagającym opieki mężczyzną, ale na dorocznych ceremoniach upamiętniających wydarzenia II WŚ jest szanowanym, podejmowanym z honorami bohaterem wojennym. Udział w uroczystościach przez parę miesięcy w roku nadaje dynamiki jego dobiegającemu schyłku życiu. 

W 2016 roku reżyser otrzymał nagrodę belgijskiej Polonii. 

Fot. Jakub Maciejewski (IPN)

do góry