Nawigacja

Aktualności

Forum Polsko-Czeskie – Opole, 27–28 kwietnia 2017

W odbywającym się w Opolu spotkaniu rad programowych Forum Polsko-Czeskiego udział biorą m.in.: wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma, Renata Szczęch – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP,  Jakub Dürr – wiceminister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej i dr Mateusz Gniazdowski – wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. W piątek uroczyście otworzyli wystawę „Za wszelką cenę. Komunistyczna tajna policja a życie codzienne”.

Ekspozycja została przygotowana przez instytucje należące do Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb. Będzie eksponowana w holu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

W ramach Forum toczą się też obrady z udziałem naukowców, m.in. o obchodach rocznic przypadających w roku 2018 i związanym z nimi wspólnym projekcie w ramach Forum. Przygotowano także panel dyskusyjny „Historia Polski dla Czechów – historia Czech dla Polaków” z udziałem prof. Jana Rychlíka z Uniwersytetu Karola w Pradze, prof. Miloša Řezníka, dyrektora Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie i dr. Macieja Ruczaja, dyrektora Instytutu Polskiego w Pradze. 

do góry