Nawigacja

Aktualności

Oszczerczy napis na muralu Żołnierzy Wyklętych usunięty – Gdańsk, 20 kwietnia 2017

Major, pośmiertnie pułkownik Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, od swojej śmierci w lutym 1951 roku czekał 65 lat na pogrzeb, który uroczyście z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odbył się równo rok temu, 24 kwietnia 2016 roku w Warszawie.

Ten wspaniały żołnierz, wykształcony w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu (gdzie zdobył „złote ostrogi”), oficer 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, wywodził się z patriotycznej rodziny, zasłużonej w walkach z Ukraińcami o Lwów i w wojnie polsko-bolszewickiej. Jeden z jego braci zginął w obronie Lwowa (1918), drugi był oficerem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Od młodości wychowany w patriotycznej atmosferze, wybrał karierę wojskową aby orężem służyć Ojczyźnie, co niestety od 1939 roku stało się koniecznością. Ten wspaniały i dzielny żołnierz Armii Krajowej, ogromnie zasłużony w walce z okupantem niemieckim i sowieckim, kontynuował swoją działalność także po wojnie nie zgadzając się na rządy sowieckich komunistów nad Wisłą ściśle podporządkowane Moskwie. Stał się symbolem bezkompromisowej walki o niepodległość. Wśród jego podkomendnych byli Danuta Siedzikówna „Inka” i Feliks Selmanowicz „Zagończyk” zamordowani w Gdańsku w 1946 roku.

Wspaniałe osiągnięcia pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, dzielnego obrońcy Ojczyzny, wzoru cnót patriotycznych nie podlegają dyskusji. Stanowią one przedmiot wielu prac, m. in. Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego „Łupaszka”, „Młot”, „Huzar”. Działalność 5. i 6. Brygady Wileńskiej AK 1944–1952 czy Patryka Kozłowskiego, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” i licznych tekstów internetowych. Od dziś pod siedzibą IPN dostępna jest również nasza wystawa „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”.

***

Napis został usunięty za symboliczną opłatą przez autorów muralu. Koszty poniósł Instytut Pamięci Narodowej. Mural znajduje się wzdłuż alei Żołnierzy Wyklętych, nieopodal skrzyżowania z ulicą Srebrniki. Powstał w 2016 roku, jego autorem jest Marcin Budziński.

do góry