Aktualności

Spektakl „Rozmowy pokoleń” w Centrum Kultury „Zamek”

14.04.2003
W Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu odbywały się w dniach 9-11 kwietnia br. „Rozmowy pokoleń” – spektakl zorganizowany przez poznańskie Gimnazjum nr 50 i Gimnazjum nr 6, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Związek Sybiraków, Stowarzyszenie Katyń oraz Rodzinę Policyjną 1939. Impreza wieńczy cykl edukacyjny o tematyce sybirackiej prowadzony przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu od 2001 r.

„Rozmowy pokoleń” to tytuł przedstawienia, w którym współczesna młodzież odnaleźć może historię rodzącej się w bólach wolności Polaków – historię wymordowanych oficerów, nauczycieli, lekarzy, prawników, kioskarzy, kupców, krawców, szewców, cieśli, matek i dzieci.

Jeden z autorów spektaklu opisuje go w sposób następujący: „grupa współczesnych gimnazjalistów odkrywa na zapomnianym przez wszystkich strychu pamiątki po nieznanej dotąd rodzinie polskiej, która, jak wynika ze znalezionego pamiętnika, została wywieziona na Sybir. Ojciec jako były oficer dostaje się do Katynia, gdzie ginie bez wieści… Karty tak niedalekiej przeszłości, dotychczas ukrywane, dziś wychodzą na światło dzienne. Odczytać z nich możemy ból i cierpienie, tęsknotę za rodzinnym krajem, wołanie o pamięć”.

do góry