Nawigacja

Aktualności

Pamięć i polityka historyczna – główne tematy kwietniowego numeru „Biuletynu IPN”

  • Biuletyn IPN 4/2017

Najnowszy numer „Biuletynu IPN”, który trafił do sprzedaży na pocztach, w Empikach i w księgarniach IPN 21 kwietnia 2017, przypomina zbrodnie niemieckie i sowieckie z okresu II wojny światowej. Odpowiada również na pytanie, dlaczego ważna jest prawda i pamięć o rzezi Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Piszemy także o Akcji „Wisła”, pokoleniu czerwonej elity PRL oraz znaczeniu opozycji w komunistycznej Polsce. Istotnym tematem numeru jest polityka historyczna w ujęciu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz prezesa IPN Janusza Kurtyki i ministra Tomasza Merty. Rozważaniom o polityce historycznej Niemiec towarzyszą natomiast postulaty wobec współczesnej polskiej polityki historycznej.

Sławomir Cenckiewicz, członek Kolegium IPN na podstawie odnalezionych dokumentów przedstawia kłamstwo katyńskie jako genezę LWP. Z Katyniem łączą się też losy prześladowanej przez lata córki jednego z poległych tam oficerów, wybitnej montażystki filmowej. Kilka słów prawdy przekreśliło jej karierę.

W rubryce „ABC” służącej odkłamywaniu pojęć używanych przez historyków znalazł się tym razem mit wielkiej wojny ojczyźnianej. Redakcja konsekwentnie ukazuje też „Polskie Rodziny” –w numerze 4 - rodzinę bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Przypominamy także stanowisko Prymasa Tysiąclecia wobec robotniczej i rolniczej „Solidarności”.

Do numeru dołączono płytę CD z balladami Lecha Makowieckiego „Katyń 1940 – ostatni list”.

do góry