Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Prezentacja wystawy „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna »Inka« 1928–1946” w Warszawie (do 27 marca 2017)

Od 27 lutego do 27 marca 2017 r. zapraszamy na prezentację wystawy do Oddziału Okręgowego w Warszawie Narodowego Banku Polskiego.

Od dnia emisji pierwszych monet z serii „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni” w holu warszawskiego Oddziału można oglądać wystawę zatytułowaną Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946.

Autorami wystawy są Artur Chomicz i Krzysztof Drażba – pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.  

Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946 to wystawa przygotowana w 70. rocznicę zamordowania przez komunistycznych oprawców w murach Więzienia Karno-Śledczego w Gdańsku, niezłomnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. Ekspozycja przybliża życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej. Patriotyczne korzenie i tradycyjne wychowanie oraz hekatomba wojny, która zabrała oboje rodziców, ukształtowały charakter „Inki”, która nie zawahała się poświęcić życia walce o Polskę „czystą jak łza”. Wierna ideałom i niezłomna do samego końca, potrafiła zachować się „jak trzeba”, mimo że w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat.

Ekspozycję składającą się z 17 plansz uzupełniają zdjęcia z życia Inki, jej biografia autorstwa Luizy Łuniewskiej oraz komiks powstały ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Na wystawie znajdziemy także m. in. fotografie z „leśnego życia” żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, wydawnictwa IPN poświęcone generałowi Pileckiemu i Feliksowi Selmanowiczowi ps. „Zagończyk” oraz dwa zeszyty z komiksowego cyklu „Wilcze tropy”, przygotowane przez IPN i poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. Wystawa cieszy się zainteresowaniem zwiedzających.

Autor: NBP


Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Warszawie (pl. Powstańców Warszawy 4)
27 lutego – 27 marca 2017 r., w godz. otwarcia banku

Wstęp wolny.
Zapraszamy.

do góry