Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Przekazanie przez Wojewodę Łódzkiego do Oddziału IPN w Łodzi Orderów Odrodzenia Polski dla „Żołnierzy Wyklętych” – Eugeniusza Kokolskiego „Groźnego” i Józefa Kubiaka „Pawła” – Łódź, 27 lutego 2017

  • prof. Zbigniew Rau, dr Jerzy Bednarek, dr Paweł Perzyna prof. Zbigniew Rau, dr Jerzy Bednarek, dr Paweł Perzyna
  • Od lewej: prof. Zbigniew Rau (Wojewoda Łódzki), dr Jerzy Bednarek i dr Paweł Perzyna (IPN), od prawej: pierwszy – płk. Jarosław Wasilewski (Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi), trzeci – ppłk. Tadeusz Michalski, piąty – Adam Przepałkowski (Związek Legionistów Polskich i ich Rodzin) Od lewej: prof. Zbigniew Rau (Wojewoda Łódzki), dr Jerzy Bednarek i dr Paweł Perzyna (IPN), od prawej: pierwszy – płk. Jarosław Wasilewski (Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi), trzeci – ppłk. Tadeusz Michalski, piąty – Adam Przepałkowski (Związek Legionistów Polskich i ich Rodzin)

27 lutego 2017 r. w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość przekazania przez Wojewodę Łódzkiego prof. Zbigniewa Rau na ręce dr. Pawła Perzyny, p.o. dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski, przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w połowie ub. roku pośmiertnie Eugeniuszowi Kokolskiemu ps. „Groźny” i Józefowi Kubiakowi ps. „Paweł”, zasłużonym dowódcom antykomunistycznych oddziałów partyzanckich, którzy działali w latach 1945-1946 na terenie województwa łódzkiego.

Wnioski o odznaczenie Eugeniusza Kokolskiego i Józefa Kubiaka złożył Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jako że nie udało się dotrzeć do żyjących członków rodzin Bohaterów, ordery trafią jako depozyt do Instytutu Pamięci Narodowej. Wraz z informacją na temat zasług „Groźnego” i „Pawła” dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej zostaną wyeksponowane w sali konferencyjnej łódzkiego Oddziału przy ul. Elizy Orzeszkowej31/35.

foto: Marzena Kumosińska

Relacja na portarlu dzieje.pl

Relacja w TVP3 Łódź (Łódzkie Wiadomości Dnia)

Relacja na stronie Radia Łódź

do góry