Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Rzeszów, 19 lutego 2017

W Rzeszowie podczas obchodów 36. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich w Domu Kolejarza odbyła się ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności.

19 lutego 2017 r. w Rzeszowie, po uroczystej mszy św. koncelebrowanej w kościele farnym, uczestnicy przeszli z krzyżem strajkowym na miejsce strajku w dawnym Domu Kolejarza. Kolejnym elementem uroczystości była ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Krzyż ten nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Został on ustanowiony przez parlament równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje. 

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.

Jesteście Państwo tą grupą, z którą jestem szczególnie związany przez mojego śp. ojca Stanisława Szpytmę, którzy w styczniu 1981 r. jedyny raz w życiu zaangażował się publicznie i brał udział w strajku, a ja jako dziecko martwiłem się o to, czy tata wróci do domu. Jestem historykiem, który interesuje się solidarnością wiejską, wśród osób odznaczonych i znajdujących się na sali są tacy, którzy pojawiają się w moich artykułach, m.in. Katarzyna Bielańska, Józefa Tylek, Bronisław Łuczywo, Wieńczysław Nowacki, mam nadzieję, że w przyszłości uda się jeszcze napisać we współpracy z państwem pracę na ten temat – powiedział podczas swojego wystąpienia wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma. Zapewniał, że „w żadnej części Polski nie odbyło się tyle konferencji, prelekcji, wystaw i nie ukazało się tyle artykułów na temat solidarności wiejskiej, co w Rzeszowie”.

Na koniec podziękował organizatorom corocznych obchodów rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich za ich trud i zaangażowanie. – Życzę wszystkiego najlepszego polskiej wsi, bo bez polskiej wsi nie ma Polski – zaakcentował.

Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali:

Dionizy Adamczyk 
Marek Janusz Andrzejak 
Wiesław Fiszer 
Józef Gutowski 
Józef Kusz 
Bronisław Kacper Łuczywo 
Ryszard Stanisław Majewski 
Władysław Moskalik 
Czesław Pieczonka 
Benedykt Popek 
Paweł Jan Sokół 
Paweł Szczepaniak 
Józefa Tylek

Pośmiertnie:

Jan Chorzępa – odznaczenie odebrał syn Kazimierz Chorzępa 
Stanisław Kostecki – odznaczenie odebrała siostrzenica Halina Downarowicz 
Jan Kozłowski – odznaczenie odebrała córka Jolanta Róża Kozłowska 
Siostra Barbara Muzyka, imię zakonne Fabiola – odznaczenie odebrał brat Stanisław Muzyka 
Józef Tylek – odznaczenie odebrała żona Józefa Tylek

Relacje na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/29143828/jedna-historia-ale-dwie-odrebne-uroczystosci-rocznica-porozumien

Biogramy osób odznaczonych w załączniku.

do góry