Nawigacja

Aktualności

IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu – Rzeszów, 23–27 stycznia 2017

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już od dziewięciu lat. Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem jest prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec z Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 r. włączył się w ich organizację także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w 38 miejscowościach. Zaczynają się 23 stycznia i trwają do 27 stycznia 2017 r. Tradycyjnie już główne uroczystości odbędą się 27 stycznia 2017 r. w Rzeszowie, na cmentarzu żydowskim i na Uniwersytecie.

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu odbędą się prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii. Wśród gości, którzy przybędą na obchody, są dawni mieszkańcy Podkarpacia ocaleni z Holocaustu, ich potomkowie z Izraela i USA oraz historycy. W Krośnie (23 stycznia) i w Rzeszowie (27 stycznia) wykłady wygłosi Szymon Redlich, (historyk, wykładowca na Uniwersytecie Ben Guriona), w Rymanowie odbędzie się spotkanie z Małką Shacham Doron (obecnie prowadzącą warsztaty kultury żydowskiej i języka hebrajskiego w Instytucie Historii UR), córką ocalonej z Holocaustu dawnej mieszkanki Rymanowa. Przybędą także przedstawiciele Stowarzyszenie Rzeszowiaków z USA. Odbędą się prezentacje trzech nowych publikacji: w Rzeszowie (27 stycznia) zaprezentowane zostaną Materiały źródłowe do dziejów Żydów w Rzeszowie w czasie niemieckiej okupacji, pod red. Elżbiety Rączy, Wacława Wierzbieńca, Grzegorza Zamoyskiego, a także wspomnienia Luci Retman, ocalonej z Holocaustu, zaś w Sanoku (24 stycznia) – Ocalenie z innego miejsca autorstwa Abrahama Wernera,  sanoczanina ocalonego z Holocaustu. 

26 stycznia 2017 roku w Strzyżowie zorganizowano „Wieczór Pamięci Ofiar Holokaustu", którego gościem był Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szptyta. Wygłosił prelekcję pt. „Rodzina Ulmów i muzeum im poświęcone", którego był pomysłodawcą i współtwórcą.
27 stycznia 2017 roku w Rzeszowie odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego nawiązujące do Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim polączone z odczytaniem nazwisk Polaków z Rzeszowszczyzny zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy wraz z nimi ponieśli śmierć. Następnie odmówiono modlitwę z udziałem rabina Shalom Ber Stamblera i złożono kwiaty na naowym cmentarzy żydowskim. W uroczystościach tych wzięli udział Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko oraz władze samorządowe i zaproszeni goście. 

Program obchodów w załączniku.

do góry