Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Solidaruchy z Rakowieckiej” – Warszawa, 12 grudnia 2016

  • Pokaz filmu „Solidaruchy z Rakowieckiej” (Materiały promocyjne)
    Pokaz filmu „Solidaruchy z Rakowieckiej” (Materiały promocyjne)

– Film „Solidaruchy z Rakowieckiej” opowiada o polskim „genie wolności”, który charakteryzuje postawy kolejnych pokoleń naszych rodaków – tak w skrócie reżyser Arkadiusz Gołębiewski opisuje swoją najnowszą produkcję dokumentalną, której premiera odbędzie się w przeddzień 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Instytut Pamięci Narodowej organizuje specjalny pokaz filmu dla młodzieży. Uczniowie szkół średnich będą mogli spotkać się z działaczami opozycji demokratycznej w PRL, którzy wezmą udział w debacie. Swój udział zapowiedzieli m.in. Zofia Romaszewska, Czesław Bielecki, Andrzej Czuma, Piotr Łukasz Andrzejewski i Wiesław Johann. 

W dokumencie ukazano sylwetki kilku z nich – wszyscy w latach 80. zostali osadzeni w areszcie przy ul. Rakowieckiej. To tam, na terenie wciąż funkcjonującego więzienia, kręcono zdjęcia. Opowieści więźniów politycznych PRL uzupełniają wypowiedzi ich współpracowników z czasów działań opozycyjnych oraz mało znane materiały archiwalne.

Kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego staje się pretekstem do opowiedzenia o często nieznanych losach i postawach wielu osób, które szczególnie przyczyniły do wywalczenia naszej wolności. Oprócz prezentacji miejsca kaźni i prześladowań polskich bohaterów, jakim jest areszt przy Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie, film pokazuje postawy osób, które zapłaciły wysoką cenę za walkę o wolną Polskę – podkreśla autor dokumentu.

Rakowiecka 37 to miejsce symboliczne – to za murami więzienia mokotowskiego po II wojnie komuniści przetrzymywali, katowali i mordowali żołnierzy i działaczy polskiego podziemia niepodległościowego. W 2017 roku na terenie aresztu powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, symbolicznie splatające tragiczne losy polskich bohaterów – ofiar represji komunistycznych.

***

Projekcja filmu „Solidaruchy z Rakowieckiej” odbędzie się w warszawskim kinie Atlantic 12 grudnia, o godz. 12:40.

do góry