Nawigacja

Aktualności

„Pamiętamy – koncert z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i tragicznych wydarzeń na kopalni Wujek” – Katowice, 17 grudnia 2016

  • Pamiętamy – koncert z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i tragicznych wydarzeń na kopalni Wujek” – Katowice, 17 grudnia 2016 Pamiętamy – koncert z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i tragicznych wydarzeń na kopalni Wujek” – Katowice, 17 grudnia 2016
17 grudnia 2016 r. o godzinie 17.30 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się koncert „Pamiętamy – koncert z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i tragicznych wydarzeń na kopalni Wujek”.

Połączenie różnych gatunków i stylów muzycznych, kultowe utwory z lat 80. w aranżacjach czołowych artystów sceny rockowej, reggae i hip-hop oraz multimedialne wizualizacje i animacje towarzyszące występom muzyków – wszystko to było można zobaczyć i usłyszeć 17 grudnia 2016 r. w Katowicach podczas koncertu upamiętniającego 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni Wujek.

Wystąpili czołowi artyści polskiej sceny muzycznej w tym m.in Paweł Kukiz, Ania Rusowicz czy Dariusz „Maleo” Malejonek znany zespołów Armia czy Houk oraz projektu muzycznego Panny Wyklęte. Blues-rockowe brzmienie katowickiej publiczności zapewnił syn Ryśka Riedla, legendarnego wokalisty zespołu Dżem Sebastian Riedel z zespołem Cree. Solistom towarzyszył muzyk rockowy i jazzowy Janusz „Yanina” Iwański&Y-Band współpracujący w przeszłości m.in ze Stanisławem Soyką i Maanamem. . 17 grudnia w katowickiej hali MCK pojawili się też artyści młodego pokolenia grający reggae i hip-hop w tym m.in. Mesajah&Riddim Bandits, Bas Tajpan oraz raper Tadek Polkowski i jego goście.

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza, która była wyemitowana w TVP 1, bezpośrednio nawiązywała do tragicznych wydarzeń sprzed 35. lat. Kultowe utwory pochodzące z tamtego okresu, w tym m.in „Mury” i „Wróżba” Jacka Kaczmarskiego czy „Sen o Victorii” Dżemu zostały wykonane w zupełnie nowych współczesnych aranżacjach. Muzyce towarzyszyły specjalnie zrealizowane filmowe wizualizacje i animacje. W aranżacjach hip-hopowych wykorzystały m.in oryginalne nagrania dźwiękowe z okresu stanu wojennego w tym również nagrania z pacyfikacji kopalni Wujek. Warto też podkreślić, że w role aktorów w wizualizacjach wcięlili się m.in. pracownicy i wolontariusze Oddziału IPN w Katowicach oraz Stowarzyszenia Pokolenie.

Multimedialny charakter koncertu skierowany był przede wszystkim do młodszej części publiczności, której tragiczne wydarzenia z grudnia 1981 roku są znane jedynie z kart podręczników do historii. W drugiej części koncertu artyści zaprezentowali  własny repertuar. Na scenie MCK połączone zostały różne pokolenia, gatunki i style polskiej muzyki.

 
Organizatorzy: Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 r., Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej.

Sponsor główny koncertu: TAURON Polska Energia.
Sponsor główny wydarzenia: PGNiG.
Partner: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
 
do góry