Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Ziemia przemówiła” – film o komunistycznej zbrodni na żołnierzach NSZ – w TVP1

Kulisy zamordowania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilkudziesięciu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w rejonie Starego Grodkowa na Opolszczyźnie odsłania film dokumentalny „Ziemia przemówiła”. Podczas poszukiwań, przeprowadzonych tam przez zespół wiceprezesa IPN Krzysztofa Szwagrzyka, odnaleziono szczątki pomordowanych.

Kości ofiar komunistycznej zbrodni odkryto w marcu i kwietniu br. na terenie dawnego lotniska nieopodal Starego Grodkowa na Opolszczyźnie. Odnaleziono przy nich m.in. orzełki wojskowe oraz ryngrafy, a także rzeczy osobiste, w tym papierośnicę z zapisanym wewnątrz tekstem pieśni wojskowej. Szczątki trafiły do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu, gdzie trwają prace nad ich identyfikacją genetyczną.

Specyfika miejsca, w  którym dokonano odkrycia, rodzaj obrażeń zamordowanych, a także wiedza wynikająca z dotychczasowych ustaleń historyków pozwoliły stwierdzić, że szczątki należą do żołnierzy NSZ ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka”, zamordowanych przez funkcjonariuszy UB we wrześniu 1946 roku.

W tym roku minęło 70 lat od zbrodni, do której doszło wskutek prowokacji UB o kryptonimie „Lawina”. W wyniku komunistycznego podstępu partyzanci NSZ z Podbeskidzia, przekonani, że niebawem ewakuują się z kraju w ramach rzekomo organizowanego przez UB przerzutu, zatrzymali się w drodze na Zachód na Opolszczyźnie. Tam zostali zamordowani. Około 30 z nich zabito we śnie w pobliżu Starego Grodkowa, wysadzając w powietrze barak, w którym się schronili.

W 2016 roku Instytut Pamięci Narodowej wznowił śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznych na partyzantach ze zgrupowania „Bartka”. Badane są okoliczności nie tylko mordu niedaleko Starego Grodkowa, ale też pozbawienia życia w podobny sposób grupy żołnierzy NSZ na tzw. polanie śmierci we wsi Barut (specjaliści z IPN prowadzili tam badania w latach 2012-2013), a także rozstrzelania partyzantów tej formacji na terenie byłego powiatu opolskiego.

Dowódca zlikwidowanego oddziału – kpt. Henryk Flame „Bartek”, został skrytobójczo zamordowany 1 grudnia 1947 roku. Zginął od strzału w plecy po ujawnieniu się w ramach ogłoszonej przez komunistów amnestii.

***

Telewizyjna premiera filmu „Ziemia przemówiła” (reż. Maciej Nowak i Marcin Pawełczak), wyprodukowanego przez TVP3 Opole i objętego mecenatem Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, odbędzie się w poniedziałek o godz. 23:00 na antenie TVP1.

 

do góry