Nawigacja

Aktualności

Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności Ryszardowi Romualdowi Bialonowi i Mariuszowi Maszkiewiczowi – Warszawa, 10 listopada 2016

  • Prezes Mateusz Szpytma i Ryszard Romuald Bialon
    Ryszard Romuald Bialon odbiera odznaczenie z rąk wiceprezesa IPN Mateusza Szpytmy
  • Prezes IPN Jarosław Szarek wręcza Krzyż Wolności i Solidarności Mariuszowi Maszkiewiczowi
    Prezes IPN Jarosław Szarek wręcza Krzyż Wolności i Solidarności Mariuszowi Maszkiewiczowi

10 listopada br. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej wręczono Krzyże Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji antykomunistycznej Ryszardowi Romualdowi Bialonowi i Mariuszowi Maszkiewiczowi.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji  dokonali: Prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz Zastępca Prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.

Ryszard Bialon w latach 1982–1989 był zaangażowany w druk i kolportaż książek wydawanych w wydawnictwie CDN. Była to podziemna oficyna wydawnicza, założona przez Czesława Bieleckiego, Jana Krzysztofa Kelusa i Urszulę Sikorską, w której drukowano aktualną publicystykę polityczną. Z wydawnictwem współpracowało ok 200 osób. CDN należało do ścisłej czołówki wydawnictw podziemnych w latach osiemdziesiątych, sygnowało ok. 120 książek oraz broszur. Ryszard Bialon zajmował się drukowaniem m.in. czasopism „Kos” i „Gazeta Niezależna”, szkolił też nowych drukarzy.   

Mariusz Maszkiewicz w 1986 r. ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Odbył stypendium na Uniwersytecie w Getyndze. Po powrocie włączył się w nurt działań opozycyjnych, mających na celu obronę podstawowych wartości ludzkich i praw obywatelskich. W 1987 r.  jako słuchacz Szkoły Podchorążych Rezerwy w  Poznaniu, ze względu na swoje przekonania odmówił  złożenia  przysięgi wojskowej i przyjęcia broni, za co został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Był współzałożycielem i autorem podziemnego miesięcznika „Dyskurs”, ponadto uczestniczył w  zebraniach nielegalnej organizacji pod nazwą Ruch „Wolność i Pokój”. W 1988 r. uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie. Współpracował z Regionalnym Komitetem Obywatelskim „S”  w Częstochowie. Za swoje zaangażowanie opozycyjne i społeczne był szykanowany przez władze i podległe jej służby, m.in. poprzez zatrzymanie i osadzenie w areszcie, orzeczenie kary grzywny, zastrzeżenie wyjazdów  za granicę, namawianie do współpracy. Ze strony organów bezpieczeństwa objęty był ścisłą kontrolą operacyjną.

do góry