Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Gra miejska „Spacerniak 81” w ramach obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego „Kryptonim Jodła” – Warszawa 10 grudnia 2016

  • Gra miejska „Spacerniak 81” – Warszawa, 10 grudnia 2016

Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska zorganizowali 10 grudnia 2016 r. grę miejską „Spacerniak 81”. Gra była częścią obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego „Kryptonim Jodła”. Rozpoczęła się przed budynkiem więzienia na Białołęce, a zakończyła w Areszcie na Rakowieckiej. To dwa najważniejsze miejsca związane z represjami okresu stanu wojennego. Na Białołęce internowano ok. 700 osób, a na Rakowieckiej w latach 80. po stanie wojennym wiele osób było osądzanych i represjonowanych m.in. uczestnicy demonstracji i działacze podziemnej „Solidarności”. Ideą gry było poprowadzenie uczestników między tymi dwoma punktami, przez miejsca związane z aparatem represji, z terrorem komunistycznym, ale też z działalnością podziemia antykomunistycznego w Polsce po wprowadzeniu stanu wojennego m.in. kościół pw. św. Stanisława Kostki, ul. Jezuicką przy tablicy upamiętniającej Grzegorza Przemyka, Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego, plac Piłsudskiego, ul. Mokotowską – pierwszą siedzibę Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, Marszałkowską 7 – siedzibę SWS.

Uczestnicy podzieleni byli na 5–10 osobowe grupy. W trakcie gry miejskiej wcielali się w role działaczy opozycji antykomunistycznej, a zadania związane były z różnymi formami kontestacji antyreżimowej. W każdym punkcie gry otrzymali pamiątki związane z najnowszą historią Polski. Na trasie spotykali grupy rekonstrukcyjne, które odtwarzały działania milicji i ZOMO w okresie stanu wojennego.

Pierwszym punktem na trasie było Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Oprócz zadań związanych z postacią duchownego, uczestnicy wykonywali polecenia nawiązujące do opozycji. Musieli odnaleźć samochód opozycji z epoki, czy na zadane hasło uzyskać ryzę papieru, którą następnie w sposób konspiracyjny przenieść do kolejnych punktów.

Dalej, przy tablicy poświęconej Grzegorzowi Przemykowi (ul. Jezuicka), gracze mieli za zadanie odnalezienie kwiaciarki i uzyskanie od niej symbolicznego goździka, którego złożyli przed tablicą. Następnie musieli udać się do Izby Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, gdzie otrzymali zadanie związane z ulotką konspiracyjną „Gdzie jest piąta świnia?”. Dzięki jej odszyfrowaniu, na pl. Piłsudskiego, w Izbie Pamięci Garnizonu Warszawskiego otrzymali ryngrafy żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Ponadto uczestnicy gry odwiedzili dwa ważne miejsca związane z podziemiem solidarnościowym. Jedno z nich to siedziba Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność przy ul. Mokotowskiej. Tu gracze spotkali się z działaczami regionalnej podziemnej Solidarności m.in. Jackiem Szymanderskim. Musieli też zrobić manifestację antykomunistyczną i ją nagrać.

Następnie udali się do siedziby Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ul. Marszałkowskiej, gdzie została uruchomiona podziemna drukarnia, która działała w latach 80. Otrzymali też koszulki z napisem „element antysocjalistyczny” i zadanie zredagowania i wydrukowania jednodniówki związanej z wprowadzeniem stanu wojennego.

Na zakończenie gry w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej odbyło się wręczenie nagród i zwiedzanie aresztu.

Patronat Honorowy Prezydenta RP

Pozostali organizatorzy i partnerzy: Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Areszt Śledczy Warszawa Białołęka, Zakład Karny Warszawa Białołęka, Centralny Zarząd Służby Więziennej, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej, Ministerstwo Sprawiedliwości, m.st. Warszawa, Dzielnica Białołęka m.st. Warszawy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agencja Mienia Wojskowego, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Zarząd Krajowy Niezależnego Zrzeszenia Studentów, NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze, Urząd Dzielnicy Warszawa Mokotów.

do góry