Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Wieś w zmaganiach z dyktaturą komunistyczną – konferencja w Szeged, 29 września

  • Źródło: www.neb.hu Źródło: www.neb.hu

W Segedynie odbyła się 29 września br. międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Wieś w zmaganiach z dyktaturą komunistyczną na Węgrzech i w Polsce”. Wziął w niej udział wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który mówił m.in. o Polskim Stronnictwie Ludowym w latach 1945-47.

- Historia Węgier i Polski w wielu wymiarach jest bardzo podobna. Z najnowszej historii znamy nieźle wspólne kontakty w okresie powstania węgierskiego w 1956 r. Mniej wiemy, że w obu krajach  wkrótce po zakończeniu II wojny światowej to partie ludowe stały się główną "legalną" opozycją wobec komunistów: Węgierska Partia Drobnych Rolników i Polskie Stronnictwo Ludowe. Obie, niszczone, poniosły porażkę, ale pamięć o ich działalności utrudniała m.in. kolektywizowanie wsi – powiedział dr Mateusz Szpytma.

W konferencji z ramienia IPN uczestniczyli także dyrektor Biura Badań Historycznych dr hab. Mirosław Szumiło oraz dr Mariusz Krzysztofiński i dr Marcin Bukała.

Przygotowanie tej konferencji to wynik współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z węgierskim Komitetem Pamięci Narodowej (NEB). Historycy obu krajów przedstawili stan badań nad sytuacją wsi i ludności chłopskiej w czasie władzy komunistycznej w obu krajach.

Węgierscy partnerzy zaprezentowali podczas debaty naukowej przykłady komunistycznej propagandy, którą wykorzystywano na wsi węgierskiej przeciwko „kułakom”.

Konferencja stała się okazją do rozmów na temat współpracy pomiędzy IPN a NEB. Najbliższe plany w tym zakres omówili ze sobą Wiceprezes IPN dr  Mateusz Szpytma i szefowa Węgierskiego Instytutu Pamięci Narodowej (NEB) Földváryné Kiss Réka.

Konferencja to forum wymiany doświadczeń i zacieśniania współpracy naukowej między badaczami z Polski i Węgier. Jej gospodarzem było Węgierskie Archiwum Narodowe - Archiwum Województwa Csongrad w Segedynie, na czele którego stoi dr Karol Biernacki będący jednoczenie Konsulem Honorowym RP w Segedynie.

 

do góry